Nová dopravní značka dělá řidičům vrásky. Kdo neví, co znamená, ten si koleduje. Za nedodržení hrozí pokuta a zákaz řízení

Mnozí čeští motoristé o tom dost ani možná neví, ale ignorování jedné ze značek, která se vyskytuje na dálnicích je může stát nemálo peněz na pokutě.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ačkoli na silnicích mohou řidiči tuto značku potkávat již 4 roky, pro mnohé je stále tak trochu nová. Řada z nich totiž pravděpodobně stále neví, co značení znamená. Kvůli tomu si však koledují o pořádné problémy s policí. Za nedodržení pravidla, které značka znázorňuje jim totiž hrozí nemalá pokuta, a dokonce i zákaz řízení.

Jaká značka to je?

Řeč je o značce Stop protisměr. Ta se na českých dálnicích začala objevovat v roce 2019, přičemž jejím hlavním cílem má být zabránit tomu, aby řidiči na dálnici vjeli do protisměru a vážně tak ohrozili sebe i další účastníky provozu, přípomíná server Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Značka Stop protisměr se na českých dálnicích vyskytuje od roku 2019

Zda má značka reálné pozitivní dopady je však sporné. Jak totiž loni, po 3 letech od zavedení této novinky informoval web Novinky, statistiky jízd v protisměru zůstávají na českých silnicích i nadále alarmujícím problémem. A to i přes stovky značek, které byly za tu dobu u dálnic rozmístěny.

To se však má do budoucna změnit. Alespoň podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Studeckého. Statisticky nelze zatím relevantně zhodnotit provedená opatření, a to z důvodu velmi krátké doby po úpravách. Počítáme s tím, že toto opatření splní požadovaný účel a výrazně omezí vjetí do protisměru,“ řekl loni pro web Novinky.

Za nedodržení pravidla hrozí mastné pokuty

Aktuálně za otáčení se, couvání či právě jízdu v protisměru hrozí motoristům ve správním řízení pokuta až do výše 10 tisíc korun a celkem 7 trestných bodů, uvádí web Měšec. To se však již brzy změní. Jak totiž informovaly Události247, od příštího roku nastanou změny v systému pokut i bodového hodnocení přestupků.

Nová pravidla na českých silnicích: Policie bude rozdávat vesele pokuty 70 000 Kč, výjimky nebudou

Nově tak řidiči za jízdu v protisměru zaplatí na místě až 5500 korun, ve správním řízení jim pak hrozí dokonce pokuta 25 tisíc korun. A k tomu všemu ještě 6 trestných bodů, dodává web Měšec. A v případě, že motorista tímto svým chováním ohrozí více řidičů, může se dokonce jednat o trestný čin obecného ohrožení, za což může řidič dostat trest zákazu řízení i na několik let, dodává web Deník.

Znáte význam značky Stop protisměr? A setkali jste se s ní už? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články