Čechům, kteří mají na zahradě strom hrozí monstrózní pokuta 100 000 Kč. Stačí udělat špatně 1 maličkost a už se vezete

Máte zahradu? Pak si dejte pozor na jednu důležitou věc. Pokud ji uděláte špatně, hrozí vám velká pokuta.

i Zdroj fotografie: Martin Kotačka/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S příchodem jara nastává čas nejrůznějších prací na zahradě. Lidé provzdušňují své trávníky a chystají záhony na další sezónu. Někteří pak také odstraňují staré či nemocné stromy, které jim na zahradě stojí. A právě to se Čechům může pěkně prodražit. Za zdánlivě neškodné pokácení stromu na vlastní zahradě totiž může hrozit obrovská pokuta.

Pokácet strom není jen tak

Pokud si říkáte, že na své zahradě si přece můžete dělat co chcete, pak jste na omylu. Vše má své meze, a to platí i pro úpravy zahrad. Specificky se jedná o kácení stromů, jejichž kmen má ve výšce 130 centimetrů nad zemí průměr větší než 80 centimetrů. V těchto případech zdaleka nestačí jen vzít motorovou pilu a strom skácet. Předcházet by tomu mělo podání žádosti o povolení u příslušného orgánu ochrany přírody, což bývá typicky městský nebo obecní úřad, píše web TN.

iZdroj fotografie: Adam Hauner/ Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé potřebují před kácením velkých stromů získat povolení

Existují sice výjimky, kdy je možné strom odstranit bez předchozího povolení. Konkrétně jde o situace, pokud například strom bezprostředně ohrožuje lidské životy. „Tuto skutečnost je však potřeba do 15 dnů od pokácení nahlásit příslušnému orgánu ochrany přírody,“ upozornil pro server TN advokát Štěpán Ciprýn. Kdo tyto náležitosti nesplní, toho dost možná čeká pokuta.

Jak vysoká pokuta hrozí?

Pokud lidé nesplní veškeré potřebné náležitosti a strom pokácí bez toho, aniž by v ruce měli oficiální povolení, čeká je mastná pokuta. U fyzických osob se může jednat až o částku 20 tisíc korun. V případě, že by však člověk bez povolení pokácel ne jeden strom, ale rovnou celou skupinu dřevin, může ho to stát až 100 tisíc korun. Přitom by stačilo udělat jednu maličkost, tedy řádně požádat o povolení, a člověk by se sankci vyhnul.

Majitelům zahrad hrozí pokuta až 150 000 Kč. S touto častou chybou Čechů nemá policie žádné slitování

Zdaleka se však nejedná o jediný případ, kdy lidem hrozí za určité úkony na jejich zahradě pokuta. Události247 již dříve psaly o tom, že velká sankce hrozí i za vypalování trávníku nebo jiných porostů. A v určitých případech může být sankcionované i pálení starého listí či větví. Dejte si na tyto věci raději pozor a dobře si přečtěte pravidla, která je třeba splnit. Jinak se nedoplatíte.   

Věděli jste, že v případě kácení větších stromů potřebujete povolení? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články