Majitelům zahrad hrozí pokuta až 150 000 Kč. S touto častou chybou Čechů nemá policie žádné slitování

Lidé by si měli dát pozor, zda náhodou neporušují pravidla týkající se jejich aktivit na zahradě. Jinak je čeká mastná pokuta.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Máte za to, že na vlastní zahradě si můžete dělat cokoli se vám zlíbí? Ne tak docela. I na soukromých pozemcích je nutné dodržovat určitá pravidla. Události247 již v minulosti psaly o tom, že pokuta lidem hrozí například za to, že nebudou udržovat svou zeleň a alespoň několikrát do roka sekat trávník. To ale není všechno. Zjistěte, za co dalšího hrozí majitelům zahrad mastná pokuta.

S ohněm opatrně

V některých případech majitelům zahrad hrozí pokuta i za to, když se rozhodnout na své zahradě pálit staré větve či listí. Pálení může být sice efektivní cesta, jak se snadno a rychle zbavit rostlinného odpadu. Bohužel, mnozí Češi při něm dělají časté chyby, které je mohou přijít pěkně draho.

iZdroj fotografie: HZSČR
Rozdělání ohně na vlastní zahradě má svá pravidla

Jak píše web Dům a zahrada, V Česku se dělání otevřených ohňů řídí zákonem č. 86/2002 Sb., který upravuje ochranu ovzduší. Dle tohoto zákona je v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo grilech dovoleno spalovat pouze dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a některá plynná paliva. Věci jako mokrá tráva, listí a podobně by tak majitelé zahrad spalovat vůbec neměli. Jinak jim hrozí, že od policie vyfasují pokutu od 500 korun do 150 tisíc korun.

Majitelé zahrad by si měli dát pozor i na další pravidla

Problematické je i vypalování trávy. Jak píše web iReceptář, i když většina lidí již tento působ pročištění zahrad nepraktikuje, stále se najdou tací, kteří vypalování trávy či jiných porostů provádí. Tím však lidé porušují zákon a mohou za takové jednání dostat pokutu od 25 tisíc do 500 tisíc korun.

Ptáte se, co je na vypalování tak špatného? Jak píše web Hasičský záchranný sbor ČR, takovýto jarní úklid bývá častou příčinou požárů. To však není ten jediný negativní dopad, který vypalování má. „Vypalováním trávy či porostů zničíte vše živé, především užitečný hmyz, například čmeláky, kteří hnízdí pod zemí v dírách po hlodavcích. Poškodíte chráněné rostliny, můžete zničit i hnízda ptáků, která nejsou na první pohled vidět,“ dodává web iReceptář.

Věděli jste o zmíněných pokutách? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články