Čechům, kteří někdy podepsali tento dokument hrozí, že během chvíle přijdou o 19 800 Kč. Týká se to i vás?

Žena z Prahy na předváděcí akci nevědomky podepsala leasingovou smlouvu. Firma ji pak přivedla do exekuce.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Většina lidí si dnes vyřizuje své záležitosti přes internet. V internetovém bankovnictví, které máme ve svém mobilním telefonu nebo v počítači, tak snadno zadáme platební příkaz nebo on-line zaplatíme zboží, které jsme si objednali přes internetový obchod. Má to však i své stinné stránky. Při troše neopatrnosti nám tak mohou podvodníci vyluxovat účet.

Přijít o peníze může opravdu každý

O tom, že šmejdi si své oběti často vybírají oběti náhodně a procento jejich úspěchu je stále poměrně vysoké, jsme na Událostech247 informovali už dříve. Lidem rozesílají různé emaily a SMS zprávy s oznámením o uložení zásilky, nebo o nutnosti zaplatit clo za balíček ze zahraničí. I když policie před podobným druhem podvodů opakovaně varuje, stále řeší desítky nových případů. Mezi snadné terče patří senioři, kteří jsou velmi důvěřiví. 

Varování: Každému, komu přišla tato SMS zpráva hrozí, že přijde během chvíle o všechny svoje peníze

Psali jsme také o tom, že před podvodníky varuje veřejnost i Úřad práce. Konkrétně se jedná o falešné telefonní hovory a SMS zprávy. Automaticky generované hovory lákají potenciální oběti na údajné schválení příspěvku na bydlení ve výši 18 tisíc korun. „Hlas vydávající se za ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje sdělení osobních údajů. Podvodníci také rozesílají SMS zprávy, které vyzývají k vyplnění přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví na podvodných webových stránkách,“ popisuje úřad.

Nebezpečí číhá i mimo on-line prostředí

Lidé by však měli být opatrní i při podepisování nových smluv. Web TN přinesl příběh ženy z Prahy, kterou před lety napálili podvodníci, když ji nalákali na příslib výhry. Aby peníze získala, stačilo podepsat papíry, které se vydávaly za související dokumentaci. Ve skutečnosti však šlo o leasingovou smlouvu na předváděcí akci. Na základě elektronického platebního rozkazu pak byla proti ženě vedena exekuce k vymožení částky 19 800 korun s příslušenstvím.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Lidé by měli být při podpisu jakékoliv smlouvy nanejvýš obezřetní

Případ se před několika dny dostal k Ústavnímu soudu, který ale nakonec rozhodl ve prospěch ženy. Nejvyšší soud jí totiž odepřel právo na přístup k soudu, když odmítl dovolání jako bagatelní. Teď se případem bude muset znovu zabývat a rozhodnout, jestli exekuci zastaví. „Moje dcera mi neustále ukazuje různé případy podvodů, aby mě ochránila, takže snad nikomu nenaletím. Je to ale hrůza, co se děje,“ řekla Událostem247 Paní Eva z Břeclavi. Při podpisu jakéhokoliv úředního dokumentu či smlouvy opravdu pozorně čtěte, ať také nenaletíte.

Stalo se vám někdy něco podobného? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články