Přišla vám tato SMS zpráva? Nečtěte ji, jinak vám během jediné minuty vybílí celý bankovní účet

Virtuální svět a digitalizace nám usnadňují v mnoha věcech život. Mohou však být i velmi nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

V dnešní době stále existuje mnoho důvěřivých lidí, kteří se stávají snadným terčem podvodníků. Ti dokážou být velmi přesvědčiví a své oběti pak oberou o veškeré životní úspory. I když policie před podobnými případy opakovaně varuje, stále jich neubývá. Podvodníci přitom využívají širokou škálu technik včetně vytváření falešných webových stránek, jak jsme na Událostech247 několikrát upozornili.

Mobilní telefon je pro podvodníky mocná zbraň

Osvědčený trik je také vzbuzení naléhavosti a tlaku v SMS zprávách, což má lidi přimět k rychlému jednání. Pokud vám tedy také přišla podobná SMS zpráva, u které máte podezření, že by mohla být podvodná, rozhodně na ni nereagujte. Psali jsme i o tom, že podvodníci Čechům rozesílají SMS zprávy, které vypadají jako by je posílala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Vyzývají k zadávání osobních údajů na falešném webu připomínajícím oficiální stránky VZP.

Pozor: Přišla vám tahle SMS zpráva? Tváří se nevinně, ale během chvíle vám vybílí bankovní účet

Častá bývá také SMS zpráva upozorňující na to, že je potřeba zaplatit clo za balíček zaslaný ze zahraničí. Setkat se můžete také se zprávou „Přišla vám zásilka ze zahraničí, ale odesílatel chybně spočítal poštovné a zbývá doplatit třeba 13 Kč,“ upozornily Události247 už dříve. Pokud vám pochybná SMS přijde, rozhodně na ni nereagujte, nikomu neposílejte své citlivé osobní a bankovní údaje a pochybnou zprávu raději ihned smažte ze svého mobilního telefonu.

Pozor na zprávy z „pošty“

Nejnovějším kdyberpodvodem je rozesílaní podvodných SMS zpráv. Ty navozují dojem, že příjemce má na poště balíček a je potřeba aktualizovat údaje. Součástí SMS zprávy je také odkaz na webovou stránku, jak upozornil web Chip. Odkaz využívá zkracovač tinyurl a vede na falešné stránky wpostah.top, které grafikou napodobují stránky České pošty. Podvodníci se z příjemců SMS zpráv snaží vylákat kontaktní údaje a údaje o platební kartě, popisuje web.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Podvodníci působí i na sociálních sítích

Text na stránkách není úplně gramaticky v pořádku, příjemce označuje za Držáky karty“ a nabádá je, aby „za opětovné doručení“ zaplatil servisní poplatek. Ten je nízký, ale jde o to, že se platí přes kartu a tak chtějí podvodníci ze svých obětí vylákat citlivé údaje. Na odkazy ve zprávách proto nikdy neklikejte a údaje neposkytujte, jinak přijdete o citlivá data a také o peníze. „Jednou jsem takovou SMS dostala. Ale protože vím, že takto pošta nekomunikuje, smazala jsem ji,“ popsala Událostem247 paní Andrea z Příbrami.

Snažil se vás někdy kontaktovat podvodník? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články