Čechům náhle začaly ve velkém mizet peníze z bankovních účtů. Děje se vám to taky? Ani si toho nevšimnete a jste na nule

Podvodníci mají stále promyšlenější finty, jak nás obrat o peníze. V bezpečí už nemusí být ani na bankovním účtu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, jak mohou důvěřiví lidé přijít o peníze, informujeme na Událostech247 často. Psali jsme například o tom, že stačí jediný telefonát a podvodníci převezmou kontrolu nad vaším mobilním telefonem a tím pádem se dostanou do vašich aplikací, včetně internetového bankovnictví. To však není jediný trik.

Kontrolujte si účet, radí expert

Nová finta kyberzločinců spočívá v odčerpávání menších částek, u kterých se lehce stane, že si jich v množství pohybů na účtu ani nevšimnete. Tento způsob je mnohem více nenápadný a může trvat dlouhou dobu, než to dotčený člověk vůbec zjistí. „V našich systémech evidujeme nový trend. Kyberpodvodníci se snaží ‚vysát‘ účet klienta po částkách v hodnotě vyšších stokorun až nižších tisíců a věří, že to unikne pozornosti jak klientů, tak detekčních systémů bank,“ cituje web Měšec manažera bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB Petra Vosálu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci se všelijakými podfuky snaží z lidí vylákat peníze

Útočníci se na účty dostávají většinou večer a během noci. Vždy tomu ale předchází neopatrnost majitele daného účtu, který podvodníkovi nevědomky poskytne své citlivé údaje. Například když klient dostane zprávu, že na něj na poště čeká zásilka, u které je nutné doplatit drobnou částku za dopravu a přesměruje ho do falešného internetového bankovnictví. Tyto nebezpečné odkazy chodí nejčastěji e-mailem nebo SMS zprávou.

Lidé už přišli o vyšší stovky milionů korun

Počet kyberútoků navíc neustále narůstá. Jen za prvních 6 měsíců tohoto roku jich bylo 31 323. Z toho lidé nahlásili na policii pouhou třetinu, což znamená 10 219 z nich. Je to o 15 procent více než ve stejném období loňského roku, dodává Měšec. Celkové škody za tento rok zatím činí 674 129 817 korun. Na jednoho poškozeného klienta je to v průměru 21 522 korun. Je to však lepší než v roce 2022, kdy byla průměrná výše škody na jednoho podvedeného klienta 161 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé po celé republice už kvůli zmíněnému podvodu přišli o spoustu peněz

I když jsem si nemyslela, že se to stane i mně, tak i já jsem měla podvodný telefonát. Nejdřív mi to ani nepřišlo podezřelé, ale když chtěli, abych odsouhlasila, že si beru půjčku, tak jsem řekla, že si to ověřím u své banky a zavěsila. Samozřejmě, že se jednalo o podvod, ale já čtu a vím, že se to děje dnes a denně a jsem proto opatrná. Stejně na účtu většinou nic nemám, ale i tak je to nepříjemný pocit,“ popsala Událostem247 Majka Kopečná z Přerova. 

Všimli jste si někdy toho, že vám z bankovního účtu mizí menší obnosy peněz? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články