Jediným telefonátem převezmou podvodníci kontrolu nad vašim mobilem. Můžete se s ním rozloučit

Podvodníci objevili nový způsob, jak se lidem dostat do telefonu. Průběh telefonátu působí relativně nevinně a je velmi snadné nechat se napálit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Plzeňští policisté v nedávné době upozornili na nový podvod, jak informoval server Peníze. Na policii se podle serveru obrátil muž, který byl obětí podfukářů. Falešný zaměstnanec známého mobilního operátora ho kontaktoval s nabídkou „digitální inovace„. Mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM.

Muž přišel o skoro milion korun

Muž od podvodníka na druhém drátě obdržel SMS s kódem. Podfukář vyžadoval daný kód nadiktovat, což muž z Plzeňska také udělal. A problém byl na světe. Kód umožnil podvodníkovi převzít kontrolu nad mobilem, čímž si zajistil i vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Krátká, ale zato intenzivní zkušenost s podvodníkem vyšla muže na 850 tisíc korun, píše dále server Peníze.

Přišla vám tahle SMS zpráva? Můžete mít vybílený účet a ani to nebudete vědět

O podobných podvodech jsme v minulosti informovali i na Událostech247. Dagmar Brožová, mluvčí krajského policejního ředitelství, na dotaz serveru Peníze varovala veřejnost. Řekla, že pokud vás osloví jakýkoliv ‚mobilní operátor‘ s nabídkou výměny SIM karty za eSIM, aniž byste o to požádali, s největší pravděpodobností jde o podvod. Operátoři podle ní sami nenabízejí přechod z SIM karty na eSIM. Služba je většinou k dispozici pouze na základě vaší žádosti.

SMS kódy nikomu nesdělujte

Mluvčí Brožová dále varuje, aby lidé nikdy nesdíleli SMS kódy s kýmkoliv jiným, dokonce ani zaměstnancům mobilních operátorů. Ti by je po vás neměli požadovat. Kódy se totiž lidem posílají hlavně pro to, abyste získali přístupy někam, kde provedete změnu vy sami.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247

Podobných podvodů v poslední době neustále přibývá. Tento je ovšem ojedinělý. Jde o poměrně důvěryhodný podfuk, kterému může naletět spousta lidí. Na první pohled působí sdělení jednoho kódu operátorovi vcelku nevinně. Opak se však může stát pravdou a jediným telefonátem tak mohou podvodníci převzít kontrolu nad vaším mobilem pomocí vzdáleného přístupu.

Setkali jste se někdy s podobným podvodem i vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články