Stát: Čechům přestanou chodit důchody tak, jak jsou zvyklí. Vše se změní k nepoznání

Méně výplatních dnů a konce takzvaného klouzavého měsíce. To jsou změny, které ve vyplácení důchodů začnou platit již příští rok.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Čeští senioři si musí v poslední době zvykat na celou řadu změn. Vláda totiž v rámci důchodové reformy zásadně upravila některé podmínky i parametry, které čeští penzisté začínají pociťovat. Příkladem je třeba změna valorizačních mechanismů, kvůli kterým se zpomaluje růst penzí. Jak psaly Události247, loni v červnu kvůli tomu důchody vzrostly pouze o 760 korun, namísto 1770 korun. To však není jediná novinka, se kterou se senioři budou muset vypořádat.

Klouzavý měsíc skončí

Čeští důchodci jsou zvyklí, že peníze jim stát každý měsíc posílá v celkem 13 termínech. Konkrétně se penze vyplácí v sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci, jak připomíná web TN. Zároveň se důchody vyplácí vždy dopředu a podle takzvaného klouzavého měsíce. To znamená, že například důchod vyplacený 10. června je určen na období od 10. června do 10. července. Všechna tato pravidla ale nyní čeká zásadní změna a Čechům přestanou důchody chodit tak, jak jsou nyní zvyklí.

Stát rozhodl: Důchodci svoje peníze nedostanou. Přijdou o tisíce korun

Jak uvádí web Peníze, nově budou úředníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) důchody vyplácet pouze v 7 termínech, konkrétně v sudé dny od 2. do 14. dne v každém měsíci. Penze pak bude rovněž vyplácena dopředu, avšak nikoli podle klouzavého měsíce, ale podle kalendářního měsíce. Například již zmíněný důchod vyplacený 10. června tak bude pro měsíc červenec.

Podle úřadů o důchody žádní lidé nepřijdou

Nová pravidla by měla začít platit již od 1. července příštího roku. A přestože podle úřadů by lidé o své peníze přijít neměli, někteří se toho obávají. Zejména pak, pokud se splatnost jejich důchodu posune na pozdější termín. Podle informací webu Peníze by však v takových případech seniorům měl být vyplacen jednorázový doplatek za chybějící dny. V červenci 2025, kdy změny nastanou, pak obdrží příjemci důchody jak za období do 11. července, tak za celý červenec.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Počet výplatních dnů se zredukuje pouze na 7

Nejde navíc o první změnu, která nedávno v souvislosti s vyplácením penzí nastala. Jak již dříve informovaly Události247, od loňského září zdražilo vyplácení důchodu na pobočce České pošty. Jde přitom o službu, kterou využívají stovky tisíc seniorů. Ti všichni musí místo dřívějších 29 korun za tento úkon nyní platit 35 korun.

Co si o důchodové reformě myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články