Stát rozhodl: Důchodci svoje peníze nedostanou. Přijdou o tisíce korun

Peníze, na které by čeští důchodci měli podle dřívějších pravidel mimořádných valorizací nárok, už nedostanou. Každý měsíc kvůli tomu přichází o nemalé částky.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Důchody se od letošního roku sice navýšily, konkrétně o 360 korun měsíčně, jak psaly Události247. To ale zdaleka není tolik, kolik mnozí důchodci očekávali. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. A i když někteří lidé ještě doufali, že soud platnost zákona o mimořádných valorizacích zvrátí a oni se nakonec svých peněz přeci jen dočkají, nebude tomu tak. To, jak stát, respektive vláda ohledně změny valorizací rozhodla, nyní potvrdil Ústavní soud. Své peníze tak důchodci zpátky nedostanou.

Opozice neuspěla

Podnět k ústavnímu soudu, který se týkal zmíněných změn mimořádných valorizací podalo celkem 71 poslanců opozičního hnutí ANO, píše web E15. Nyní však soudci rozhodli, že zákon není v rozporu s ústavou a tedy platí. Jak uvádí server iRozhlas, stát díky tomu za loňský a letošní rok ušetří 54 miliard korun, což byl ostatně hlavní důvod, proč se vláda ke změně rozhodla.

Verdikt se pochopitelně zmíněným členům ANO nelíbí. „Jako občan této republiky zdůrazňuji, že je nezbytné a nutné respektovat rozhodnutí Ústavního soudu. Jako právník říkám, že s ním bytostně nesouhlasím. A jako člověk říkám, že jsem hluboce zklamaná,“ cituje web Seznam Zprávy vyjádření poslankyně hnutí ANO Aleny Schillerové.

Kdyby přitom soudci rozhodli v opačném duchu, pro vládu by to znamenalo značné komplikace. Podle webu Echo24 by musela seniorům vracet desítky miliard korun. Podle dřívějších pravidel by totiž důchody při loňské červnové mimořádné valorizaci nevzrostly o 760 korun, ale o 1770 korun. A to je opravdu velký rozdíl. Důchodci tak za loňský rok přišli o tisíce korun, které by jinak od státu dostali.

Důchodci letos rekordně zchudli

Nejen opozice je s rozhodnutím soudu nespokojená. Důvod k radosti nemají ani čeští senioři. Jak totiž píše ve svém článku na webu Newstream ekonom Lukáš Kovanda, zvýšení penzí nepřekročilo míru inflace a reálně si tak důchodci pohoršili o 1,2 procenta, což je nejvíc od roku 2012.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Důchodci se peněz, které by podle dřívějších pravidel dostali, nedočkají

Za zmíněným zchudnutím českých seniorů však nestojí jen krácení mimořádných valorizací. Roli v tom hrála také řada dalších aspektů. Konkrétně se jednalo například o zdražení energií, které senioři ve velkém posítili. „Současně jsou omezené jejich možnosti investovat do energeticky úspornějších řešení vytápění. Přitom nezřídka obývají, často již jen jako samostatně žijící osoby, energeticky náročná, nezateplená venkovská stavení,“ vysvětlil na webu Newstream Kovanda.

Souhlasíte s rozhodnutím soudu? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články