O podvodných zprávách jsme vás na Událostech247 informovali již několikrát. Šmejdi však vymýšlejí nové a nové triky, jak důvěřivé lidi napálit.
Upozornili jsme třeba na podvodné SMS zprávy, které se tváří, že je posílá Česká správa sociální zabezpečení (ČSSZ). O 150 000 korun tak například přišel muž z Třeboně, který na tuto podvodnou zprávu naletěl. Ve skutečnosti však jejím cílem bylo získat od muže přihlašovací údaje k jeho internetovému bankovnictví a následně ho obrat o peníze.
Falešné pohledávky od města
Víte od nás, že častými oběťmi podvodníků jsou senioři, kteří o kyberhrozbách nemají takový přehled, a proto se snadno nechají obrat o své úspory. Protože jsou internetové podvody na denním pořádku, policie kvůli šířené osvěty spustila preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit.
Vynalézaví podvodníci teď zkouší nový trik. Tentokrát se vydávají za finanční odbor města České Budějovice. Obyvatelům začaly chodit falešné SMS zprávy s QR kódem, které vypadají jako výzva k úhradě pohledávky na účet města. Události247 se to dočetly na webových stránkách města České Budějovice. Magistrát na obyvatele apeluje, aby nic neplatili, protože žádné podobné výzvy přes SMS zprávy nikdy nerozesílá.
Muž přišel o téměř čtvrt milionu
Jedním z mnoha podvodných jednání v kyberprostoru jsou letos také rozesílané falešné SMS zprávy s informací o přestupku a přiloženým odkazem. Jak na svém webu upozornila Policie, podvodníci takto útočí s cílem vylákat přístupové údaje a získat peníze těch, kteří těmto zprávám uvěří. Obětí takového podvodu se stal i muž z Frýdecko-Místecka. Když mu na přišla SMS s odkazem na přestupek, myslel si, že mohl skutečně někde v obci překročit rychlost.
Na odkaz bohužel kliknul a otevřel se mu kontakt na identitu občana, do které se přihlásil. Vzápětí ho telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako pracovník jeho banky. Sdělil mu, že se někdo naboural do jeho účtu a navrhl mu možnost záchrany peněz převodem na „chráněné“ účty. S tím poškozený souhlasil. Poté došlo k převodu tří plateb na účty u různých bank, které muž potvrdil. Když mu došlo, že jde o podvod, bylo už pozdě a přišel o 230 000 korun.
Napsali vám někdy SMSku podvodníci?


