Cena důležité potraviny letí strmě vzhůru. Málokdo z nás si ji bude moct nově dovolit

O tom, že některé klíčové potraviny ve světě docházejí, jsme vás na Událostech247 informovali několikrát.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Psali jsme o zvyšování ceny například u čokolády. Na vině je především rostoucí cena kakaa, kterého je kvůli špatným úrodám nedostatek. Kromě zvyšování ceny se pak mnozí výrobci budou tento trend snažit mírnit třeba různými náhražkami, které budou do čokolády přidávat a tím její cenu držet v přijatelných mezích. 

Za neúrodu může opět počasí

Další potravinou, které začíná být málo, jsou překvapivě pistáciové oříšky. Na vině je fenomén dubajské čokolády, který vyvolal celosvětovou krizi v dodávkách pistácií. Na trhu je jich teď proto nedostatek. Světové ceny pistácií se kvůli vysoké poptávce po čokoládě plněné krémem z pistácií meziročně zvýšily o třetinu. Jak uvádí server Financial Times, ceny pistáciových jader se za rok vyšplhaly v přepočtu ze 168 za 0,45 kg na 227 korun.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Češi už toho mají dost. Klíčová potravina se teď prodává za rekordní cenu, nikdy nebyla dražší

iZdroj fotografie: Meloptido/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ceny řady komodit letí v posledních letech strmě vzhůru

Další potravinou, které se urodilo málo, jsou kokosové ořechy. Upozornila na to agentura Bloomberg. Největší podíl na tom má, stejně jako ve většině případů, počasí. Jak uvedl provozní ředitel filipínské společnosti Axelum Resources, která vyrábí a vyváží kokosové produkty, Henry Raperoga, hlavním důvodem nízké nabídky jsou klimatické faktory. To všechno podle něj vedlo ke snížení výnosů, zpoždění sklizní a omezené mobilitě zemědělců.

O kokosy je v Česku enormní zájem

Jak uvedla zemědělská organizace International Coconut Community, spotřeba kokosového oleje by měla v letošním roce vzrůst na 3,23 milionu tun z loňských 3,2 milionu tun. Z informací analytické společnosti Commodity3 vyplývá, že se ceny kokosového oleje od roku 2023 zdvojnásobily a dosáhly tříletého maxima 2 658 dolarů za tunu. Je tedy dost pravděpodobné, že si již brzy připlatíme třeba za kokosový olej či mléko. Litr bio kokosového oleje teď stojí okolo 400 korun.

Ceny potravin jsou nehorázné, prodejci si chtějí na Češích jenom namastit kapsy. Vejce budou už brzy jenom výsadou bohatých

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Kokosové ořechy produkty z nich zdražují

Už to je cena, kterou si ne každý může dovolit. Z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že kokosy jdou opravdu na dračku. V roce 2023 dovezly členské země Evropské unie více než 105 000 tun kokosových ořechů ze zemí mimo EU. Celková hodnota dovozu dosáhla 146 milionů eur. Dvě třetiny, tedy 67 procent tohoto dovozu, tvořily vysušené kokosové ořechy. Zbývající třetinu pak ořechy čerstvé. Největším dodavatelem byly Filipíny.

Všimli jste si tohoto zdražení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články