Cena za kávu v Chorvatsku vás vystřelí z bot: Češi mají tamních nenažraných hospodských plné zuby, odjíždí zpátky domů

Inflace již Čechy trápí několik měsíců a mnohé tak nepřekvapí, že zdražování řádí také v zahraničí. Třeba cena kávy v Chorvatsku už je ale pro řadu lidí přes čáru.

i Zdroj fotografie: LucianoZ / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Inflace trápí lidi nejen v Česku, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Není tedy žádným překvapením, že zdražení prakticky veškerých produktů a služeb se dotklo také oblíbených dovolenkových destinací. Příkladem je Chorvatsko, kde na Čechy v místních kavárnách a restauracích čeká nemilé překvapení.

Lidé si připlatí za jídlo i pití

Ceny v chorvatských gastro podnicích stouply asi u všech položek. Jak před časem psaly Události247, například obyčejný smažený sýr s hranolky zde stojí i více než 300 korun. Výrazně se ale zvedly také ceny u dalších oblíbených jídel jako je třeba pizza nebo zmrzlina.

Máte rádi smažený sýr? V žádném případě si ho letos nedávejte na dovolené v Chorvatsku. Účet za něj vás položí na lopatky

Výjimkou pak nejsou ani nápoje. Například cena za kávu v Chorvatsku dost možná mnohé vystřelí z bot. Koupit ji sice lze už za 1,3 až 1,6 eura, což je asi 30 až 38 korun, uvádí web Seznam Zprávy. Jak ale píše web Deník, pokud si lidé oblíbený nápoj dají v některé z turisticky oblíbených destinací, mohou za něj zaplatit i více než 3 eura. Není se tak čemu divit, že někteří Češi už mají tamních nenažraných hospodských plné zuby a odjíždí zpátky domů naštvaní.

Důvodů zdražení je víc

Jedním z důvodů zdražení je zavedení eura, kterým se v zemi platí od začátku letošního roku. Zatímco loni v prosinci, před zavedením nové měny stála káva průměrně 8 kun, tedy 1,09 eura, od nového roku její cena začala výrazně stoupat. Už v lednu ji chorvatské restaurace prodávaly za 1,2 eura či dokonce 1,5 eura, uvádí web Peníze. Během jednoho měsíce tak tento oblíbený nápoj zdražil v přepočtu o téměř 10 korun, což je skutečně hodně.

iZdroj fotografie: Silverije / Creative Commons / CC BY
Turisté si v chorvatských gastro podnicích letos připlatí

Kromě toho kavárníkům hází klacky pod nohy také stát. Již 3 roky zde totiž platí speciální daň na kávu. „K základní 25procentní DPH je zavedená speciální 10procentní daň. Nahlíží se na to de facto jako na luxusní zboží,“ uvedl pro web TN ekonom Petr Studnička. Ačkoli se místní obyvatelé snaží, aby vláda toto opatření zrušila, zatím se k tomu neschyluje. Milovníci kávy, kteří Chorvatsko navštíví tak musí počítat s tím, že se jim pití tohoto nápoje pěkně prodraží.

Kolik jste na dovolené nejvíc zaplatili za kávu? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články