Češi budou nově platit poplatek za to, že pobírají důchod. Budete muset odevzdat každý měsíc peníze i vy?

Stát dává důchodcům v poslední době pořádně zabrat. Od příštího roku se navíc musí připravit na další novinku.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Senioři se ocitli ve víru změn. Jedna z nových věcí, na kterou si musí zvyknout, začne platit už od 1. července. Jak jsme na Událostech247 upozornili, týká se důchodového spoření a mnohé zřejmě moc nepotěší. Jako důchodci totiž ztratí nárok na státní příspěvek na spoření. Zároveň ale pokud nesplnili minimální dobu spoření, nebudou moci přestat spořit, jinak by museli všechny peníze od státu vrátit.

Na důchodce se valí jedna změna za druhou

Další změna nastane od července 2025 a přinese změny v oblasti výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů, jež vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, jak jsme psali už dříve. Teď se důchody vyplácejí dopředu, takže senior s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává důchod na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího. Výplatní termíny jsou stanoveny v sudé dny mezi 2. až 24. dnem.

Statisíce českých důchodců přijdou v létě 2024 o peníze. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic

Od příštího roku bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc. Další novinkou, která české seniory od roku 2025 čeká, je to, že papírová podoba oznámení o valorizaci důchodů by měla být zpoplatněna. Zpoplatnění oznámení je součástí novely o důchodovém pojištění Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud by senioři chtěli bezplatné oznámení o valorizaci důchodů, museli by mít datovou schránku.

Další poplatek za to, že nejsem moderní, říká žena

Pokud datovou schránku důchodci nemají, za zaslání oznámení o navýšení jejich důchodů dopisem zaplatí poštovné, které bude nastaveno podle aktuálních cen za poštovní služby, píše web PodnikatelČástka jim pak bude vždy stržena z důchodu. Papírovou formu oznámení si ale budou moci vyzvednout také na pobočce České správy sociálního zabezpečení. Ti, kteří chtějí valorizační oznámení zasílat v papírové podobě, musí zažádat na webu ČSSZ.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Na důchodce se v poslední době valí řada změn

Vyplní tam své rodné číslo a oznámení pak dostanou do 14 dnů na adresu evidovanou u ČSSZ. Další možností je kontaktovat call centrum ČSSZ na čísle 800 050 248, zvolit provolbu 5 „valorizační oznámení“ a také zde zadat své rodné číslo. „Na mě je už těch novinek nějak moc. Kdo z nás starších se v tom vyzná? Tohle je zase další poplatek za to, že nejsem moderní a neholduji internetu,“ řekla Událostem247 paní Marie.

Co si o zmíněném poplatku myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články