Důchody v Česku se už brzy změní k nepoznání: Přečtěte si o všech změnách teď, ať pak nejste zaskočeni

Na seniory se ohledně důchodů valí v posledních měsících spousta změn. Týkají se třeba jejich vyplácení nebo podávání žádostí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a vláda proto připravila sadu opatření, mezi která patří i několik změn ve vyplácení důchodů. Jak jsme na Událostech247 informovali nedávno, novinky se týkají valorizací penzí, jejich vyplácení i možností předčasného odchodu do důchodu. V plánu je pravidelné valorizace zpomalit. Od roku 2025 by se měly penze zvyšovat pouze o plnou výši inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Jak se pro důchody změní termíny?

Poslanecká sněmovna schválila v důchodech několik změn. Jedná se o technickou novelu, která by měla od července 2025 přinést změny v oblasti výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů, jež vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Psal o tom web České důchody. Teď se důchody vyplácejí dopředu, takže senior s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává důchod na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího. Výplatní termíny jsou stanoveny v sudé dny mezi 2. až 24. dnem.

iZdroj fotografie: Jiří Klimentský pro Události247
Důchodcům se například v roce 2025 budou měnit výplatní termíny

Od roku 2025 má platit novinka. Výplatní období bude stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce, píše dále web. Jde tedy o změnu výplatního období z „klouzavého“ měsíce na měsíc kalendářní. Snížit se má také počet výplatních termínů důchodů tak, aby všechny spadaly do první poloviny měsíce. Důchodci budou o všem s předstihem informováni. Zavedením nového výplatního období by došlo také ke zrušení takzvaných doplatků valorizace, které jsou vypláceny při řádné lednové valorizaci.

Požádat se dá i online

Žádost o důchod půjde od 1. prosince 2023 podat elektronicky. Žádat by mělo jít o všechny typy důchodů, jak starobních, tak i invalidních a pozůstalostních, píše web Finance. „Jde o další velký posun v digitalizaci v rámci celého resortu ministerstva práce a sociálních věcí. To je naší dlouhodobou prioritou. Lidé budou moci vyřídit celou žádost o důchod velmi pohodlně – bez nutnosti osobní návštěvy úřadu,“ uvedl k tomu šéf resortu Marian Jurečka. Formulář on-line žádosti o důchod najdou zájemci na ePortálu ČSSZ.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchodový systém momentálně prochází řadou změn

K přihlášení bude možné využit bankovní identitu nebo datovou schránku. Žadatel projde vyplněním žádosti o důchod, přiloží potřebné dokumenty a žádost odešle přímo ČSSZ, popisuje web České důchody. „Pan ministr Jurečka by si měl uvědomit, že ne všichni jsme kamarádi s počítačem,“ řekla Událostem247 Anežka Knotková z Hodonína. „V případě potřeby pomoci s vyplněním žádosti bude možnost kontaktování odborníka na straně ČSSZ, který ho žádostí provede,“ ujistil ředitel ČSSZ František Boháček.

Co si o novinkách myslíte? Váš názor nám můžete sdělit v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články