Stát chce, aby Češi pracovali i v důchodu. Práci si najdou urychleně sami, jinak na to doplatí

Důchodci byli v posledních letech zvyklí, že jim stát každý rok přilepšil o několik stovek korun. Teď jim však zlaté časy skončily.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O mnohých změnách, které v souvislosti s důchody nastaly či mají brzy nastat psaly Události247 již dříve. Jednalo se například o znevýhodnění odchodů do předčasné penze či plánované omezení vyplácení výchovného. Vypadá to, že dobré časy důchodcům skončily a ti, kteří nebudou mít našetřeny vlastní peníze, budou muset zpátky do práce.

Seniory čekají těžké časy

Jak od nás víte, na začátku letošního roku uvedl ekonom Lukáš Kovanda, že čeští důchodci si v loňském roce finančně pohoršili nejvýrazněji od roku 2012. Čím dál více seniorů tak bude muset hledat cesty, jak svou nepříznivou finanční situaci zvrátit. Mnohým z nich navíc nezbude nic jiného, než se znovu vydat do práce a začít vydělávat, aby vůbec nějak vyžili. „Je to pravda, všechno se zdražuje, ale důchody se nám už nezvedají. Musela jsem opět začít pracovat jako uklízečka,“ říká paní Iveta.

Stát rozhodl: Dobré časy důchodcům skončily. Nově budou muset zpátky do práce

Vláda chce důchodce udržet v práci za každou cenu a proto je láká na nejrůznější výhody. Kdo pracuje v důchodovém věku a zároveň pobírá důchod, nebude muset platit důchodové pojištění, které nyní odpovídá 6,5 procenta ze mzdy. Naopak by se mu už ale za přesluhování nenavyšoval důchod jako doposud. Navrhuje to ministerstvo práce v rámci důchodové reformy, jak psal už dříve web Hospodářské noviny. Ministr práce Marian Jurečka chce celý balík změn zvládnout projednat na vládě a v Poslanecké sněmovně do léta.

Musím pracovat, důchod mi nestačí, říká seniorka

Jak uvádí společnost ManpowerGroup, už v roce 2030 bude v Evropě běžné, že více než 80 procent zaměstnanců bude starších 50 let. Tento poměr se přitom bude nadále zvyšovat. Pracovní trh v České republice je přitom bohužel stále velmi neohebný, a když starší zaměstnanec přijde o práci například po padesátce, má často velké problémy najít si jinou. „Tak to je pravda, když končilo kadeřnictví, ve kterém jsem pracovala, bylo mi 53 let a skoro rok trvalo, než se mi podařilo znova uplatnit,“ potvrdila paní Jana.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řadě důchodců jejich stávající penze nestačí k tomu, aby vyšli

Protože se věk odchodu do důchodu neustále posunuje, je možné, že někteří lidé si pak odpočinku moc neužijí. Jak dodává web ePřehledně, podle některých expertů pomalu ale jistě budeme směřovat ke stavu, kdy důchod lidem opět nebude stačit na nějaký důstojný život. „Mám důchod okolo 18 tisíc korun, i když jsem celý život pracovala. Pokryje mi to bydlení a menší nákupy. Když si chci koupit třeba oblečení, musím na to dýl šetřit. Takže opravdu uvažuji, že si najdu nějakou brigádu, abych vyžila,“ říká paní Eva.

Jste momentálně v důchodu? Pokud ano, chodíte i do zaměstnání? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články