Vláda: Těmto lidem snížíme důchod o tisíce Kč. Dotkne se to spousty lidí

Pravidla stanovování výše důchodů se neustále mění. Aktuálně je na stole návrh, podle kterého by mnozí Češi přišli o tisíce korun ročně.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Mnozí by si mysleli, že v dnešní době, kdy ve velkém řádí inflace a zdražování by důchody měly růst, a ne se snižovat. Stát má však evidentně jiný názor. Mnoha Čechům dost možná již brzy jejich důchod sníží, a to o tisíce korun ročně. Nedotkne se tato nepříjemná změna i vás?

Mnohým už se důchod o výchovné nezvýší

Od začátku roku 2023 začalo platit takzvané výchovné, tedy příspěvek 500 korun měsíčně za každé vychované dítě, jak psaly Události247. Tento benefit potěšil mnohé seniory, zejména pak ženy, které ho ve většině případů čerpají. Za uplynulý rok se díky tomu také značně snížil rozdíl ve výši penze mužů a žen. Jak píše web České noviny, za první pololetí loňského roku klesl tento rozdíl z 20 na 13 procent, přičemž nemalou zásluhu na tom mělo i zmíněné výchovné.

Jak ale píše web iRozhlas, podle plánů ministerstva práce se výchovné už brzy dočká značného omezení. Konkrétně by od roku 2027 nárok na tento příspěvek měli mít jen rodiče 3 a více dětí. Těm, kteří již nyní mají výchovné přiznané sice zůstane. Ostatním důchodcům, jež mají jen 1 či 2 děti se však kvůli tomu sníží důchod o tisíce korun ročně v porovnání s tím, jakou penzi by díky výchovnému dostali nyní. Ti, kteří by za současných podmínek dostávali na výchovném tisíc korun měsíčně by nově měli o 12 tisíc korun ročně méně.

Výchovné nahradí rodinný vyměřovací základ

Naštěstí, o tyto peníze důchodci tak úplně nepřijdou. Jak totiž píše web FinTag, výchovné by měl nahradit takzvaný rodinný vyměřovací základ. Ten by měl „oceňovat dobu strávenou na rodičovské dovolené výší průměrné hrubé mzdy v daném roce,“ cituje server FinTag ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

iZdroj fotografie: Policie ČR
Výchovné budou od roku 2027 dostávat pouze rodiče 3 a více dětí

A co víc, rodinný vyměřovací základ se nebude vztahovat jen na důchodce, kteří vychovali děti. Přilepší si díky tomu také Češi, jež doma intenzivně pečovali o své blízké. „Vyměřovací základ se uplatní místo vyloučené doby u pečujících o osoby závislé. Jeho konkrétní výše se pak odvine od stupně závislosti osoby, o kterou se daný pečující stará,“ upřesnil pro web iDnes finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Co si o nápadu na omezení výchovného myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články