Češi budou nově státu ukazovat, kolik mají peněz na bankovním účtu. Kdo jich tam bude mít moc, bude lítat v pěkném maléru

Vláda chystá zásadní novinku ve vyplácení sociálních dávek. Kdo bude chtít od státu peníze, bude muset ukázat stav svého bankovního účtu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Sociální dávky jsou navrženy jako podpůrný mechanismus pro jednotlivce a rodiny, které se nachází v těžké životní situaci. A i když pro jejich přiznání platí přísná pravidla, i přesto může docházet ke zneužívání státních peněz. Tomu se stát samozřejmě snaží zabránit. Už loni Události247 psaly o tom, že vláda se chystá zaměřit na Čechy, kteří dávky zneužívají a zamezit tomu. Evidentně to ale nestačilo. Aktuálně politici přichází s dalším opatřením. Využívat chtějí kontroly bankovních účtů žadatelů.

Majetní lidé dávky nedostanou

V současné době se pravidla pro přidělování sociálních dávek zaměřují pouze na hodnocení příjmů a výdajů jednotlivých domácností bez ohledu na jejich majetek. To by se ale od příštího roku mělo změnit. Jak píše web Hospodářské noviny, ministr Marian Jurečka představil reformu sociálního systému, jež zavádí do hodnocení nároků na sociální dávky nový prvek. Je jím takzvaný majetkový test.

Na tisíce korun měsíčně od státu máte možná nárok i vy: Pokud se ale neozvete, neuvidíte ani korunu. Vše si rychle zjistěte

V praxi to bude vypadat tak, že státní úředníci budou ve spolupráci s pracovníky bank kontrolovat bankovní účty žadatelů. Pokud tam lidé budou mít více peněz, než bude povoleno, sociální dávku nejspíš nedostanou. Kromě toho pak stát zavádí i další kritéria. Domácnosti žádající o dávky například budou moci vlastnit maximálně 1 auto na každého dospělého člena domácnosti a nanejvýš 2 nemovitosti, z nichž v jedné z nich musí bydlet, píše web Novinky.

Kolik peněz budou lidé na účtu moci mít?

Konkrétně bude moci žadatel na účtu mít maximálně 200 tisíc korun. S přibývajícími členy domácnosti se však tato částka navyšuje. Pro dvoučlennou domácnost má platit limit 250 tisíc, pro tříčlennou 300 tisíc, pro čtyřčlennou 350 tisíc a pro pěti a vícečlennou 400 tisíc korun, uvádí dále server Novinky.

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podmínky pro získání některých sociálních dávek se zpřísní

Podle ředitelky sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek na ministerstvu práce Ivy Merhautové nicméně nečeká kontrola účtu každého. V mnoha případech úředníkům postačí čestné prohlášení žadatelů. Psal o tom web Seznam Zprávy. Zároveň je nutné podotknout, že změna se netýká všech sociálních dávek. Dotkne se pouze příspěvku na bydlení, přídavku na děti a příspěvku na živobytí, které budou sloučeny do jedné dávky státní sociální pomoci, dodává web Hospodářské noviny.

Co si o novince myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články