Češi dali nadobro sbohem předraženým energiím: Přišli totiž na to, jak si doma topit zcela zadarmo

Ačkoli se může zdát, že energetická krize je za námi, v zimě se může situace znovu opakovat. Někteří lidé proto hledají různé způsoby, jak si topivo zajistit za co nejlepší ceny.

i Zdroj fotografie: Sarang / Creative Commons / CC BY
                   

Ačkoli zima je z pohledu mnohých Čechů ještě daleko, ti prozíravější již nyní řeší, čím budou v chladných měsících topit. Mimosezónní nákup paliva se totiž může cenově vyplatit. Úplně nejlépe pak na tom jsou lidé, kteří vlastní kus lesa či mají jinou možnost bezplatného přístupu k palivovému dříví. Ti totiž přišli na to, že mají skvělý způsob, jak si doma topit zcela zadarmo.

Plynu a elektřině už mnozí nevěří

Z důvodů drahých energií řada Čechů předešlou zimu hledala nejrůznější způsoby, jak na topení ušetřit. Mnoho lidí upouštělo od vytápění plynem či elektřinou a namísto toho začali využívat tuhá paliva. Někteří z nich tak dali nadobro sbohem předraženým energiím a přešli na způsoby, které mohou jejich rodinným rozpočtům výrazně ulevit.

iZdroj fotografie: abcMedia
Mnozí lidé od vytápění elektřinou či plynem přešli na využívání tuhých paliv

Ti, kteří se již nyní připraví na následující zimu, pak ušetří ještě víc. Jak například v květnu informoval web iDnes, s přicházejícími teplými měsíci klesá zájem o palivové dřevo, jehož cena se proto výrazně snižuje. „Zájem je pořád, nedá se to ale srovnat s loňským rokem. To byla vzhledem k cenám plynu a elektřiny extrémní poptávka. Teď je zhruba poloviční,“ potvrdila pro web iDnes klesající poptávku Markéta Hajduková, která je spolumajitelkou společnosti prodávající palivové dříví Woodmar. Ti, kteří se nyní předzásobí, tak mohou mít v zimě po problémech.  

V kurzu jsou i jiné druhy topiva

Kromě vlastníků lesů si také jiní lidé našli způsoby, jak si zatopit prakticky bez nákladů. Někteří třeba začali sbírat popadané větve z lesů, využívat odpad z dílen nebo dokonce používat starý nábytek a jiné materiály jako palivo do kamen. Tímto způsobem se lidé snaží minimalizovat náklady na topení a zároveň využít dostupné zdroje, aby nemuseli spoléhat na tradiční, nyní velmi drahé komodity. Přestože však tyto způsoby mohou být ekonomicky výhodné, rozhodně nejsou příznivé pro životní prostředí, jak psaly Události247 minulý rok.

Češi mají předražených energií a dřeva plné zuby. Někteří z nich už přišli na to, jak si doma topit zadarmo

Z hlediska ekologie proto takového vytápění není udržitelné. Ačkoli snaha o využití odpadu může být pozitivní, spalování vypouští do ovzduší mnoho škodlivých emisí. To platí i pro využívání uhlí. Všechny tyto způsoby topení pak mohou v konečném důsledku mít negativní vliv na ovzduší a celkové zdraví lidí. Trend přechodu na neekologické způsoby vytápění se ostatně začal projevovat už loni v létě, kdy se energetická krize teprve blížila.

„Mnozí, kteří nebudou mít na moderní technologická řešení, jako jsou tepelná čerpadla a fotovoltaické, případně solární panely, půjdou jistě cestou vytápění v lokálních topeništích tuhými palivy. Už teď lze pozorovat větší zájem o krbové vložky, kamna a kotle a zároveň o tuhá paliva, dřevo, uhlí, pelety. Mnozí se snaží předzásobit na zimu nejen kvůli cenám plynu, ale i obavám o jeho dostupnost,“ uvedl tehdy pro web Novinky Vladislav Chrastný z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze.

Změnili jste kvůli energetické krizi způsob vytápění svých domovů? Podělte se s námi o své zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články