Spousta Čechů má ve svém vozidle několik doplňků, které sice vypadají dobře a splňují svou funkci, za to ale nesplňují evropské normy.
Existují předměty, které ve svém autě vozíme úplně běžně, a přitom ani netušíme, že nám za ně může hrozit vysoká pokuta. Třeba takový nůž – někdo ho vozí na osobní obranu, jiní zase, když jedou například na houby. V Česku se asi s žádným výraznějším problémem nesetkáte, v Německu však za to můžete dostat pokutu až 250 000 Kč. Za co ale v Česku můžete pokutu dostat, jsou například světla. Stačí si na vůz nainstalovat ta nesprávná a rázem vás čekají problémy.
Špatná světla vám policie neodpustí
Na první pohled se může zdát, že jde o šikovné pomůcky nebo dokonce drobnosti, které zvýší komfort a bezpečí na cestách. Místo toho však mnohdy představují skryté riziko. Jednou z takových pomůcek jsou například nehomologovaná světla. Většina řidičů si myslí, že světla jako taková musí pouze svítit a to je jediné kritérium, které by měla splňovat. Samozřejmě tomu tak ale není, a v případě, že si na vůz dáte nevyhovující světla, bude vás čekat pokuta. Jde přitom o velmi častý problém, na který upozorňuje i samotná PČR.
Velký důraz na výběr správných světel kladou pak například v Polsku. Tam, pokud vyjedete na silnici a budete používat světla, která neprošla schvalovacím procesem a nemají platnou certifikaci, vám může na místě hrozit pokuta klidně až ve výši 18 000 Kč.
Nehomologovaná světla mohou být pro mnohé řidiče lákavým doplňkem – prodávají se totiž za zlomek ceny a častokrát svítí mnohem lépe. Problém je však ve slově nehomologovaná, což znamená, že světla neprošla schvalovacím procesem pro použití v provozu. A proč neprošla? Protože jsou nebezpečná a v provozu mohou ohrozit nejen samotného řidiče a posádku, ale také všechny účastníky silničního provozu. A nejde pouze o světla – nějaký ten nehomologovaný doplněk má podle policie na svém autě přibližně polovina řidičů.
Problémem jsou i autosedačky
Ono jakýkoli doplněk, který si na svůj vůz pořídíte, musí mít certifikace a musí splňovat mnohá kritéria pro to, aby mohl být použit v provozu. Problém je v tom, že většina produktů onu certifikaci nemá a častokrát se to týká nejen světel, ale i dětských autosedaček. Ty by správně měly splňovat normy ECE R44 nebo R129, avšak u spousty z nich tomu tak není. Výsledkem je, že samotná autosedačka postrádá pak jakoukoli záruku funkčnosti při nehodě. Ano, vy možná ušetříte při jejím nákupu pár stovek, za to ale ohrozíte své dítě.
Ve výsledku je úplně jedno, jaký produkt si kupujete, důležité je ale věnovat pozornost tomu, zda má daný výrobek oficiální homologaci. Jak redakce Událostí247 zjistila, u světlometů to poznáte například označením ECE R112 a u ostatních produktů logem schvalovací značky, která má většinou podobu E8 v kroužku. V případě, že si nejste jisti, zda jde o homologovaný produkt, pak se zeptejte buď na stanici technické kontroly, nebo v autorizovaném servisu. Samozřejmě před koupí produktu, abyste zbytečně nevyhodili peníze za něco, za co vám pak ve výsledku může hrozit pokuta.
Máte všechny doplňky v autě s platnou homologací?


