Češi, kteří bydlí v domě letos riskují pokutu skoro půl milionu Kč. Je to vážné, týká se to spousty lidí

Mnohým lidem kvůli změnám v zákoně od letošního roku hrozí statisícová sankce od stavebního úřadu.

i Zdroj fotografie: Jirka Dl/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od letošního roku došlo k několika změnám ve stavebním zákoně. Lidé si například na svém pozemku mohou postavit drobné stavby, jako je zahradní domek, bez nutnosti mít k tomu stavební povolení, píše web Deník. To ale není všechno. Kromě těchto pozitivních novinek zavádí zákon také vysokou pokutu, která může hrozit spoustě Čechů.

Kdo může pokutu dostat?

Nový zákon zavádí povinnost mít aktuální projektovou dokumentaci k domu, píše web Novinky. Ta zahrnuje studie a důležité dokumenty pro územní a stavební povolení. Lidé, kteří si třeba koupili starší rodinný dům a neprověřili si, že mají veškeré potřebné dokumenty řádně zpracované, se tak mohou dostat do velkých problémů. Nově totiž zákon nenařizuje prodávajícím, aby novým majitelům potřebnou dokumentaci předali.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Pokuta může dosáhnout až 400 tisíc korun

Tito lidé, kteří vlastní dům bez potřebné aktuální dokumentace, pak riskují skoro půlmilionovou pokutu. Konkrétně mohou za nesplnění této zákonné povinnosti od úředníků stavebního úřadu vyfasovat sankci až 400 tisíc korun, upřesňuje server Deník.

Koho se problém týká?

Kromě nových majitelů starších domů, kteří nemovitost koupili a od předchozích vlastníků nedostali potřebné dokumenty, mohou lidé pokutu dostat i v dalších případech. Stát se to může i těm, kteří objekt rekonstruovali a změny řádně nezdokumentovali. Zejména se jedná o starší domy, které jejich majitelé rekonstruovali, avšak úpravy do dokumentace stavby nezanesli, upozornil pro web Seznam Zprávy stavební inspektor Petr Vencl z pražského DekProjektu.

iZdroj fotografie: Stribrohorak / Creative Commons / CC BY-SA
Projektová dokumentace často chybí i u domů, které jejich majitelé rekonstruovali

A co v takovýchto situacích dělat, abyste se nutnosti platit vysokou pokutu vyhnuli? Jak uvádí web Novinky, možností je nechat si zhotovit novou dokumentaci autorizovanou osobou. Anebo vystavit takzvaný pasport stavby. Pasport je sice méně detailní, ale pro účely zákona postačuje. A především by se díky němu lidé měli vyhnout situaci, kdy jim úředníci napaří statisícovou pokutu.

Považujete zmíněnou pokutu za adekvátní? Dejte nám vědět, co si o novince myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články