Češi, kteří měli nárok na peníze od státu, teď nedostanou ani korunu

Mnozí lidé, kteří si chtěli zažádat o novou státní dotaci na rekonstrukci svých domů nejspíš budou mít smůlu. Důvodem je nová podmínka.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Události247 již dříve informovaly o nové dataci nazvané Oprav dům po babičce. Vláda program spustila na konci září a lidé díky němu mohou získat až 1 milion korun na rekonstrukci svých domů. Nyní však politici nečekaně upravili pravidla. Mnozí Češi, kteří původně měli díky dotaci na peníze od státu nárok, z nich tak nejspíš nedostanou ani korunu.

Peníze nebudou pro každého

Hlavním cílem programu má být pomoci vlastníkům starších domů s nutnými opravami, aby mohly být nemovitosti obyvatelné a také se snížila jejich energetická náročnost. „Chceme využít stávající zástavbu a zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny a aby se kvůli bytovým potřebám zabírala další a další zemědělská půda,“ uvedl pro web E15 ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podmínkou pro získání peněz mělo být především to, aby byl majitel domu ekonomicky aktivní. Nyní však vláda přišla ještě s dalším pravidlem.

Tito Češi mají od státu nárok na 1 000 000 Kč. Týká se to i vás?

Jak totiž připomíná web Finance, při představování programu zprvu nemuseli žadatelé splňovat žádné majetkové či třeba příjmové podmínky. To se však některým zdálo příliš mírné a až moc výhodné, a právě proto k dotaci přibyla nová majetková podmínka,“ píše web Finance.

Zájemci musí splnit majetkový test

Aby totiž lidé peníze získali, nesmí nikdo ze členů domácnosti vlastnit žádnou další nemovitost sloužící k trvalému bydlení. Rekreační objekt jako je chata či chalupa by však překážkou být neměl. Lidé, kteří tedy původně chtěli opravit například starý dům po zemřelých rodičích, ale sami zároveň bydlí ve vlastním, tak mají smůlu a na dotaci pravděpodobně nedosáhnou.

iZdroj fotografie: Stribrohorak / Creative Commons / CC BY-SA
Lidé, kteří chtějí dotaci čerpat nesmí vlastnit žádnou další nemovitost určenou k bydlení

Další důležitou podmínkou pak je, že všichni členové domácnosti musí v mít v domě trvalý pobyt minimálně 10 let po realizaci projektu. Podle Hladíka se však toto pravidlo netýká nezletilých dětí, které by se v průběhu té doby osamostatnily a chtěly se přestěhovat jinam, uvádí web Novinky.

A kolik peněz tedy lidé mohou získat? Základní dotace pokryje až 50 procent realizace projektu, maximálně však již zmíněný 1 milion korun. Rodiny s dětmi pak budou mít nárok na peníze navíc. Za každé dítě totiž může domácnost získat bonus 50 tisíc korun, dodává server Novinky.

Je podle vás v pořádku, aby byla součástí dotace majetková podmínka? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články