Češi, kteří se ozvou své bance, dostanou tisíce Kč navíc ke svému důchodu každý měsíc

Senioři totiž patří mezi tu skupinu obyvatel, která mívá naspořeno nejvíc peněz, a to by teď mohli ještě zúročit.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Česká národní banka od 3. května znovu snížila své základní sazby, opět o půl procentního bodu. Výsledkem je další pokles úrokových sazeb na spořících účtech a termínovaných vkladech v mnoha bankách, jak upozornil web Peníze. Většinou se pohybuje okolo pěti procent.

Důchodci mohou na úsporách vydělávat

Vláda přišla s nápadem ohledně penzijního spoření. Jak od nás víte, chce tak lidi motivovat k tomu, aby si z penzijního spoření nevybírali předčasně jednu velkou sumu, ale aby si naspoření peníze vybírali postupně během důchodu jako jakýsi dodatečný příjem. Vláda se tak snaží motivovat občany, aby si na důchod odkládali více peněz. Jednou z cest je zatraktivnění penzijního spoření, například zvýšením státního příspěvku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Spořící účty a termínované vklady začínají být u Čechů poměrně oblíbené

Dosud občané od státu získali maximálně 230 korun za měsíc. Od 1. července 2024 se maximální státní příspěvek zvýší na 340 korun. Dosáhnou na něj lidé, kteří si na penzijní spoření odloží měsíčně alespoň 1 700 korun, jak píše web E15. Právě senioři jsou totiž tou skupinou Čechů, která má většinou za svůj život nashromážděny pěkné úspory. Většina z nich ale leží jak se říká ladem na běžném účtu a nevynesou jim ani korunu navíc.

Podle čeho se rozhodnout, kam vložit úspory

Statistiky České národní banky ukazují na trend nárůstu peněz vložených do termínovaných účtů. Ještě na začátku roku 2021 v nich měli lidé uloženo zhruba 500 miliard, nyní se částka pohybuje okolo 800 miliard korun. Jak píše web E15, loňský průzkum Raiffeisenbank pak ukázal, že spořící účet má šest z deseti Čechů. V nabídce ho má většina bank. Ty menší pak většinou nabízejí vyšší úroky. Třeba Trinity Bank dlouhodobě drží prvenství ve výši nabízeného úročení a drží se na úrovni 5,58 procenta na vklady do 250 tisíc korun.

Důchod přes 70 000 Kč každý měsíc: Mají na něj nárok všichni tito Češi

Senioři, kteří mají na účtech nějaké úspory, by se proto měli obrátit na svou banku a požádat o zřízení spořícího účtu, kam si své peníze převedou. Například u částky 800 tisíc korun si mohou přijít i na 3000 každý měsíc navíc a to už rozhodně není malá částka. Za rok je to téměř 40 tisíc navíc. „Tak to děkuji za tip, poradím se se synem, který tomu na rozdíl ode mě rozumí a zkusím to, i když mám naspořeno jen asi 350 tisíc,“ řekla Událostem247 paní Iva z Tišnova. Přehled spořících účtů a jejich srovnání najdete třeba na webu Top.

Využíváte spořící účet? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články