Češi mají nárok na pračku a mrazák zadarmo: Právě je úplně nové rozdává vláda

Někteří lidí žijí na hranici chudoby a mnohdy nemají peníze ani na základní životní potřeby. I když mají nárok na pomoc od státu, mnozí si o ni neřeknou.

i Zdroj fotografie: ברוך שם / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Někteří lidé se totiž stydí. Jiní o tom, že by mohli něco dostat, nemají ani tušení. Premiér Petr Fiala přitom na občany opakovaně apeluje, aby se nestyděli říct si o státní pomoc, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Například nárok na příspěvek na bydlení má ten, u koho jsou náklady na bydlení vyšší než 30 procent z čistých příjmů.

Vláda má nový projekt pro chudé

Upozornili jsme také na to, že někteří Češi mohou od státu dostat peníze na nové auto. Jde až o 300 tisíc korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž přišlo s novou podporou elektromobility. Finanční pomoc je však určena pouze pro firmy a podnikatele. Žádosti o podporu je možné podávat do 30. září 2024. Celkem pak Ministerstvo průmyslu a obchodu na program s názvem Záruka Elektromobilita vyčlenilo 1,95 miliardy.

Stát lidem rozdává 300 000 Kč na nákup nového auta. Máte na peníze v roce 2024 nárok i vy?

Teď se pro potřebné chystá další pomoc. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž přišlo s projektem Kruh záchrany, který má cíleně pomáhat těm nejchudším, jak upozornil web TN. Resort práce chce energetickou chudobu řešit zasíláním úspornějších spotřebičů těm nejchudším. Chladničky, mrazáky a pračky pro společný projekt ministerstva a Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové poskytla společnost Beko.

Potřebné pomáhají vytipovat terénní pracovníci

V rámci projektu zatím našly své příjemce první čtyři spotřebiče. Dostali je lidé ve vyloučené lokalitě. Nyní resort vybírá další domácnosti. Reaguje tak na to, že zatímco průměrná domácnost zchudla mezi červnem 2021 a 2022 o 10 tisíc na obyvatele, lidé s nejnižším příjmy, tedy často například senioři, zchudli o 21 tisíc na obyvatele, píše dále web. Novinka má také pomoci ušetřit peníze za energie. Největšími žrouty jsou totiž z bílé elektroniky lednice s kombinovanými mrazáky nebo samostatné mrazáky.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Stát některým Čechům rozdává nové spotřebiče

Je to většinou kvůli stáří, neopraveným závadám a v nespolední řadě i kvůli nízké kvalitě. Domácnosti, které potřebují pomoc, vytipují sociální pracovníci, kteří v terénu nainstalovali chytré měřící přístroje elektřiny. Jedna z žen například dostala mrazák, který je 4,5násobně úspornější než ten starý a může měsíčně ušetřit až 400 korun. „Je to dobrý nápad, nejsou to jen peníze, které pak lidé utratí kdoví za co,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Chotěboře.

Co si o podobné pomoci od vlády myslíte vy? Přijde vám to jako dobrý nápad? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články