Stát lidem rozdává 300 000 Kč na nákup nového auta. Máte na peníze v roce 2024 nárok i vy?

Se zdražováním a zvyšujícími se životními náklady se pro mnoho lidí stává problémem pořídit si i věci, které dříve nebyly problém.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Ne každý si pak může dovolit koupit auto zcela nové. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, pokles objednávek nových vozů pozorují automobilky už delší dobu. Mnozí lidé proto místo nového auta volí raději ojeté, nebo si nová auta pořizují na operativní leasing. Upozornili jsme také, že někteří Češi budou moci od státu na nové auto dostat peníze. Může jít až o 300 tisíc korun.

Jak a kde je možné požádat

S lednem 2024 přichází také dlouho očekávaná dotační výzva pro podnikatele na podporu elektromobility. Jejím cílem je podpořit nákup elektromobilů a výstavbu dobíjecí infrastruktury. Jak píše web Finmag, výzva je určena pro podnikatele bez rozdílu velikosti. Jmenuje se „Záruka Elektromobilita – I. výzva“ a je součástí Národního plánu obnovy. Zaměřena je na malé a střední podniky a velké firmy a vypsalo ji ministerstvo průmyslu a obchodu.

Tito lidé dostanou od státu 300 000 Kč na nákup nového auta. Víme, kdo bude mít od 1.1.2024 na peníze nárok

Zájemci mohou své žádosti o podporu podávat až do 30. září 2024. Na nákup osobního elektromobilu bude možné získat 200 tisíc korun, na nákup nákladního nebo vodíkového vozu pak až 300 tisíc korun. U osobního vozu ovšem nesmí být pořizovací cena vyšší než 1,5 milionu. Resort má na program vyčleněno celkem 1,95 miliardy korun. Na podporu pořízení vozů je z celkové částky alokováno 1,65 miliardy, na infrastrukturu zbývajících 300 milionů.

Průkopníkem je Francie

Na Událostech247 jsme psali i o tom, že mezi země, které chystají příspěvek na pořízení elektromobilu, patří také Itálie. Potřebuje totiž obměnit svůj vozový park, protože ten patří k jedněm z nejstarších v Evropě. Tamní vláda proto zvažuje plán, kterým by rodinám s nízkými příjmy poskytla příspěvek na nákup elektrického vozu. Italská vláda našla inspiraci u Francie, kde podobný dotační program už nějakou dobu funguje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Český vozový park patří taktéž k nejstarším z celé Evropské unie

Podmínkou finanční podpory pro italské nízkopříjmové rodiny je to, že nechají svůj starý vůz ekologicky zlikvidovat. Částka na elektromobil by měla být v přepočtu až 330 tisíc korun. „Já doufám, že auta s normálními spalovacími motory budou co nejdéle, protože si nedovedu představit, že si koupím elektromobil a krom drahého provozu budu ještě trávit hodiny někde na dobíjecí stanici,“ řekl Událostem247 pan Rudolf z Brna.

Co si o dotaci na elektromobily myslíte? Napište nám váš názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články