Češi musí letos zaplatit poplatek za vlastnění sekačky na trávu. V opačném případě hrozí pokuta 50 000 Kč

Mnoho Čechů, kteří sekají trávu na své zahradě, musí od letoška platit nový poplatek.

i Zdroj fotografie: Hedwig Storch/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Češi musí pravidelně platit nejrůznější poplatky, které se navíc neustále mění. Jedním z nich je například povinné ručení. Jak již dříve informovaly Události247, tento poplatek, který musí v Česku povinně platit všichni majitelé aut, doznal od letošního dubna řady změn. Kromě navýšení minimálního limitu pojistného plnění na 50 milionů korun se také rozšířil počet lidí, kteří jej musí platit. Nově tam spadají nejen vlastníci aut, ale také třeba někteří lidé, kteří mají zahradní sekačky.

Pojištění se nově týká traktůrků i koloběžek

Okruh plátců povinného ručení se rozšířil o celou řadu dopravních prostředků. V podstatě se tento poplatek nově vztahuje na všechna vozidla, která dosahují rychlosti vyšší než 25 kilometrů za hodinu, případně váží více než 25 kilogramů a dosahují rychlosti více než 14 kilometrů za hodinu, jak pro web iRozhlas upřesnil Tomáš Smolík ze společnosti D.A.S.

Podmínky pro jízdu elektrokoloběžkou se od příštího roku zpříšní. Ty výkonnější budou muset mít povinné ručení

Tyto podmínky tak splňují například elektrokoloběžky, jak v minulosti psaly Události247. Anebo některé zahradní traktůrky. Ty přitom coby sekačky na trávu běžně používá mnoho Čechů. Od letošního dubna však na tyto stroje lidé musí mít sjednané a řádně zaplacené povinné ručení. Naštěstí by však nemělo jít o nijak závratné sumy peněz. Podle mluvčího Generali České pojišťovny Jana Marka se může jednat o částky okolo 444 korun ročně, jak řekl pro web Novinky.

Kdo poplatek nezaplatí, tomu hrozí vysoké sankce

Ignorování nové povinnosti se lidem rozhodně nevyplatí. Hrozit by jim mohla pokuta od 3 tisíc do 50 tisíc korun, jak dále píše web Novinky. A ještě víc se jim celá věc může prodražit, pokud by s nepojištěným traktůrkem způsobili nehodu. V takovém případě totiž může dojít k situaci, kdy pojišťovna po majiteli vozidla bude vymáhat náhradu škody až do její plné výše.

iZdroj fotografie: Ervinpospisil / Creative Commons / CC-BY-SA
Zahradní traktůrky nově musí mít sjednané povinné ručení

I přesto však existují teoretické výjimky, kdy lidé ručení zaplacené mít nemusí. Konkrétně jde o případy, kdy lidé traktůrek používají pouze na svém vlastním soukromém pozemku, který není veřejně přístupný. V případě, že by však jeli třeba jen vysypat posekanou trávu mimo svůj pozemek, už by pojištění měli mít sjednané.

Sekáte trávu zahradním traktůrkem? Anebo máte elektrokoloběžku? Napište nám do komentářů, jak vysoké povinné ručení musíte platit

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články