Od dubna 2024 se všichni tito čeští řidiči nedoplatí. Stát si na ně ušil nový poplatek, který musí urychleně zaplatit

Vlastnění auta se díky novému zákonu stává zase o trochu dražší. Jaký poplatek se zvýšil tentokrát?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V letošním roce si čeští řidiči musí zvykat na celou řadu změn. Již od ledna začaly platit vyšší tresty za některé dopravní přestupky, jak psaly Události247. A od začátku března pak nastala další změna, a sice zdražení dálničních známek. To ale není všechno. Jaký další poplatek se na české motoristy valí?

Za jaký poplatek si řidiči připlatí?

Jen měsíc po masivním zvýšení cen dálničních známek se řidiči musí vypořádat s dalším zdražením. Od dubna totiž došlo k významným změnám v pravidlech povinného ručení. Jak píše web Peníze, tuto pojistku upravuje státem, respektive vládou schválený nový zákon. A jednou z věcí, na které bude mít tato legislativa dopad, jsou i ceny povinného ručení.

Majitelé aut mohou do konce února 2024 ušetřit velké peníze. Kdo na povinnost zapomene, ten se od 1. března nedoplatí

Jak uvádí web TN, mimo jiné došlo k výraznému zvýšení limitů pro minimální pojistné krytí. Zatímco dříve bylo možné sjednat si povinné ručení s maximálními limitními částkami do 35 milionů korun, nově bude minimální limit stanoven na 50 milionů korun. Ruku v ruce s tím pak půjde i zdražení tohoto pojištění.

Již na začátku letošního roku se ceny povinného ručení skokově zvýšily. Jak píše web Kurzy, během února částky meziročně narostly o 15 procent na průměrných téměř 5 tisíc korun. A tento trend bude podle všeho pokračovat. Podle webu České noviny by si kvůli zmíněnému nárůstu limitů řidiči mohli připlatit až o 5 procent.

Co dalšího se od dubna mění?

Zákon přináší také další změny. Mezi ty výrazné patří například okamžitá povinnost platby při sjednávání nových pojistných smluv, píše web TN. To znamená, že možnost zařídit si povinné ručení a zaplatit ho později, jak byli mnozí řidiči zvyklí, už nebude možná.  

iZdroj fotografie: Øyvind Holmstad/ Creative Commons / CC-BY-SA
Řidiči si za povinné ručení připlatí

A v neposlední řadě dojde i ke značnému rozšíření okruhu těch, kteří povinné ručení musí platit. Nově totiž bude povinné ručení vyžadováno nejen pro automobily, ale také pro elektrokoloběžky, segwaye, zahradní traktory a dokonce i pro sněžné skútry, rolby nebo motorová golfová vozítka, uvádí server Peníze. Pokud tedy tato vozidla máte, přesvědčte se, zda jste povinné ručení zaplatili. Jinak vám hrozí velké problémy.

Souhlasíte s navýšením pojistného limitu na 50 milionů? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články