Na světě existuje mnoho zajímavých míst, která stojí za zmínku.
Události247 informovaly například o tom, že Pravčická brána patří mezi nejkrásnější přírodní útvary na světě. Do Českého Švýcarska ročně zavítají turisté z celého světa, roční počet návštěvníků pohybuje okolo 400 000. Tento přírodní útvar najdete u městečka Hřensko v severních Čechách a fascinuje svou krásou miliony lidí po celém světě. Měří 16 metrů a se svým rozpětím 27 metrů jde o největší skalní bránu v Evropě.
Česko má také své unikáty
Každá země má však i místa, jejichž vzhled mnoho lidí neosloví. V České republice mezi taková místa patří třeba Adamov, který leží asi dvacet kilometrů severně od Brna. Jak redakce Událostí247 zjistila, žije zde přibližně 4 600 obyvatel a město je známé především díky těžbě železné rudy. Za socialismu se v Adamově začalo stavět velké množství paneláků, které sloužily jako bydlení pro zaměstnance místních podniků. Právě ty vzhled města kazí. Česko má však i místa, která přináší vědecké objevy.
Hned několik velkých překvapení poskytl před několika lety hydrobiologům z Biologického centra Akademie věd potápěčský průzkum Prášilského jezera na Šumavě. Původně chtěli ověřit výskyt vzácné šídlatky. I když tuto vodní rostlinu nenašli, překvapil je bujný život v tomto kyselém jezeře. Jak Události247 dohledaly ve zprávě Akademie věd, dno pokrývá hustý porost větvených řas, hojně osídlených mnoha druhy čistomilných bezobratlých živočichů a na ponořených větvích padlých smrků je nespočet kulovitých slizových kolonií. Šlo o první zdokumentovaný nález tohoto živočicha v České republice.
Přelomový objev českých vědců
Nedávno se českým vědcům povedl další unikátní objev. Objevili totiž největší jeskynní termální jezero na světě. Nachází se v jižní Albánii v oblasti Vromoner. Pro představu: tento jezerní dóm je třikrát větší než hlavní sál Národního divadla. Vědci už v roce 2021 narazili na rozsáhlý podzemní systém, který však bylo potřeba podrobně zmapovat. Podařilo se jim to ve druhé polovině roku 2024, kdy je podpořila Nadace Neuron téměř milionem korun na nákup potřebného vybavení.
Díky těmto penězům a nákupu zařízení vědci zjistili, že jezero má délku 138,3 metru, šířku 42 metrů a obvod 345 metrů. Pojme 83 350 hektolitrů termální minerální vody. Vedoucím výzkumné výpravy Expedice Neuron Atmos byl speleolog Marek Audy, který vše popsal časopisu National Geographic. Jeho tým doplnilo dalších 18 členů. Podle Audyho jsou to již jedny z posledních možných geografických objevů na naší planetě. Vědci při zkoumání jeskyní objevili také nový druh štíra, který pojmenovali sulfur.
Slyšeli jste už o tom?


