Češi zuří: Vydělávali jsme celý život na stát, ale teď nám nedá důchod. Přijdete o peníze i vy?

Některé budoucí důchodce zřejmě překvapí, že i když měli celý život poměrně vysoké příjmy, na odpočinku dostanou od státu o dost menší částku.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Výše důchodů je v České republice velmi diskutovaným tématem. Problémem jsou také velké rozdíly v důchodech žen a mužů. Velký vliv na to má odlišná průměrná výše výdělků a typů zaměstnání, a také fakt, že ženy mnohdy tráví daleko více času péči o děti či domácnost, namísto aby se věnovaly své kariéře, jak jsme na Událostech247 upozornili.

Stát se na důchodech snaží ušetřit

Aktuálně v Česku mají zejména ženy nárok na takzvané výchovné. Jedná se o příspěvek ve výši 500 korun za každé vychované dítě. Ten stát od roku 2023 vyplácí rodiči, jež o děti primárně pečoval. Tedy ve většině případů ženám. Zavedení výchovného přispělo k tomu, že výše důchodů mužů a žen se za poslední rok značně přiblížily. Do několika let by se však vyplácení výchovného mělo výrazně omezit. 

Vláda: Těmto lidem snížíme důchod o tisíce Kč. Dotkne se to spousty lidí

Jak psaly Události247, od roku 2027 by nárok na tento příspěvek měli mít nově jen rodiče tří a více dětí. Jednou z náhrad tohoto bonusu má být zavedení společného vyměřovacího základu manželů. Platit by mohl začít od roku 2027. Jde vlastně o dobrovolné sdílení příjmů mezi manžely a registrovanými partnery. Tím by se měl rozdíl ve výši důchodu výrazně snížit. Díky tomu, že se Češi o důchod podělí, se mohou výrazně zvýšit důchodové příjmy partnera s nižšími výdělky.

Modelové příklady příjmů a přivýdělků

Pokud třeba podnikatel dosáhl za rok 2023 hrubého zisku 1 300 000 korun, skutečné výdaje má ve výši 20 procent, ale uplatňuje 60 procent výdajový paušál. Vyměřovací základ je následně polovina hrubého zisku, popisuje web Finance. Daňový základ tak činí 520 tisíc korun a ten vyměřovací je 260 tisíc. Pro důchodové účely je na tom podnikatel stejně jako zaměstnanec s průměrnou hrubou měsíční mzdou v roce 2023 ve výši 21 667 korun, i když má o dost nižší příjmy.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchody jsou v České republice hojně diskutovaným tématem

Dalším příkladem je žena, která pracovala celý rok 2023 za hrubou mzdu 33 tisíc korun a ještě si v průměru 15 tisíc měsíčně přivydělala na dohody. Měsíční odměna ze žádné dohody o provedení práce však nepřekročila 10 tisíc a ani z jedné se tedy neplatilo sociální pojištění. Přivýdělky této ženě proto roční vyměřovací základ za rok 2023 nezvýší, píše dále web Peníze. „Tak to já na tom budu dost podobně. I když mám pevný plat v minimální výši a zbytek na dohodách, evidentně budu mít v důchodu dost málo peněz,“ říká k tomu paní Jana.

Jaká je podle vás důstojna výše důchodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články