Česká televize chce po lidech stále více peněz. Tentokrát budou platit za vysílání všichni, co používají elektřinu

O podfinancování veřejnoprávních médií se mluví již několik let. Nyní ale nový ředitel České televize přišel s nápadem, který mnohým vyrazil dech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Debata o změnách pravidel pro placení koncesionářských poplatků v poslední době vzbuzuje u řady Čechů oprávněné obavy. Česká televize a Český rozhlas totiž po lidech chtějí čím dál více peněz. Už nyní přitom mnoho lidí nemá peněz nazbyt a jakékoli další výdaje mohou být pro jejich napjaté rozpočty citelnou zátěží. Zdá se však, že poplatkům za veřejnoprávní média už se jen tak někdo nevyhne.

Stávající pravidla končí

Poté, co se za poslední rok razantně zvýšily ceny potravin a vláda ohlásila drastická úsporná opatření na Čechy míří další pohroma. Útok na peněženky lidí tentokrát chystá Česká televize. Ta dosud vybírala koncesionářské poplatky pouze od majitelů televizorů. Očividně jí to ale nestačí, a proto má nyní v plánu sáhnout do kapes i dalších lidí. Jak nedávno informovaly Události247, poplatky by nově měli platit také vlastníci počítačů a mobilních telefonů.

Koncesionářské poplatky pro ČT začne platit o dost víc lidí než doposud. Spoustu z nich to finančně zničí

Nově zvolený ředitel České televize Jan Souček jde však ve svých plánech ještě dál. Jak informuje web iRozhlas, platit za veřejnoprávní vysílání by podle jeho návrhu měli všichni, kteří doma používají elektřinu. „Jsem přesvědčený o tom, že koncesionářské poplatky by bylo dobré vybírat po vzoru takzvaného německého modelu, kdy poplatníkem jsou všechny domácnosti, které mají odběrné místo elektrické energie,“ uvedl Souček v rozhovoru pro iRozhlas.

Kdo všechno bude muset platit

Návrh, který Souček předložil, spočívá v začlenění poplatků do cen za elektrickou energii. To znamená, že každý, kdo platí účty za elektřinu, by automaticky přispíval na financování České televize, ať už její programy sleduje, nebo ne. To se ale řadě Čechů jistě nebude líbit. Zejména v dnešní době, kdy počítají každou korunu, totiž mnozí rozhodně nebudou chtít platit za něco, co ani nevyužívají.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Mnoho lidí má už nyní problém zaplatit každý měsíc všechny nezbytné poplatky

Ačkoli zatím není jasné, zda bude návrh skutečně schválen, už nyní vyvolává vlnu nevole. Spousta lidí je z plánované změny oprávněně v šoku. Kritici poukazují i na fakt, že tento krok může být vnímán jako nespravedlivý a nepřiměřený. Pokud by byl návrh skutečně realizován, jisté je jedno. Dopad bude mít na širokou škálu lidí a placení už se nevyhne skoro nikdo.  

Souhlasíte s návrhem, aby koncesionářské poplatky platili všichni, kdo odebírají elektřinu? Dejte nám vědět, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články