Čeští penzisti můžou pobírat 13. důchod, řada z nich o tom ale neví. Zbytečně jim tak mezi prsty protečou tisíce korun

Ačkoliv 13. důchod nevyplácí přímo stát, lidé si ho mohou zařídit svépomocí.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Mnoho důchodců v České republice možná nevyužívá finanční výhody, které mají k dispozici, a to konkrétně „třináctý důchod“. V době snížených valorizací a drahoty tak může jít o velkou chybu, především pro ty, kteří nepobírají nadprůměrnou penzi.

Klíčem k zhodnocení může být spořící účet

13. důchod vám nevyplatí přímo stát. Nejde zároveň o něco, na co mají nárok všichni. Třináctý důchod totiž můžete pobírat od banky. Pokud si založíte spořící účet, na který vložíte své úspory v hodnotě alespoň několika stovek tisíc, můžete ročně pobírat v klidu 20 tisíc korun, což je bezmála aktuální průměrný důchod v Česku.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchodci se budou muset letos už podruhé potýkat se sníženou valorizací penzí

Nikdo vám ale nebrání vložit na spořící účet daleko větší obnos. V případě vložení například jednoho milionu korun můžete ročně od banky získat klidně i 50 tisíc korun. 13. důchod si tak penzisté musí tzv. vytvořit sami, a to často pomocí svých celoživotních úspor. Ekonomové obecně nedoporučují nechávat větší obnosy peněz ležet na běžných účtech. Obzvlášť v době vysoké inflace se tím úspory na účtě značně znehodnocují.

13. důchod od státu?

O 13. starobním důchodu, který by penzisté dostávali přímo od státu, se v minulosti v Česku debatovalo. Jak ovšem uvádí web Kurzy, takový návrh byl v roce 2010 zamítnut. Od té doby se veřejná diskuze o důchodech přesunula spíše k dlouhodobé udržitelnosti a o tom, zda se vůbec mladší ročníky důchodu dožijí. O problematice jsme před nedávném informovali na Událostech247.

Těmto lidem nebude stát posílat důchody. Budou si muset platit vše ze své vlastní kapsy

Je tak jasné, že i když se důchody pomalu navyšují, penzisté nemohou spoléhat jenom na stát. Zčásti se musí zařídit po svém. Klíčem k tomu může být právě spořící účet, který vám dokáže 13. důchod vyplatit. Těm, kteří podobných výhod ze strany bank nevyužívají, mohou zbytečné mezi prsty protéct tisíce korun ročně. Stále jde ovšem o investici, kterou by měli lidé konzultovat se svým bankovním, případně investičním poradcem.

Jste pro, aby stát důchodcům vyplácel 13. důchod formou jednorázového příspěvku? Diskutovat můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články