Čeští zemědělci otevřeli vlastní obchod: Potraviny za poloviční cenu, lidé se za nimi mohou utlouct. Pospěšte si, než se o tom dozví ostatní

V době, kdy se prakticky vše zdražuje, se čeští zemědělci rozhodli vyjít zákazníkům vstříc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Začali pro ně otevírat své vlastní obchody, ve kterých se v cenách zboží nepromítají přemrštěné marže obchodníků. Protože jsou zemědělské produkty opravdu kvalitní, je o ně obrovský zájem a lidé neváhají si za lepší maso nebo zeleninu připlatit. Oblíbené jsou také farmářské trhy, které pořádají v některých městech pravidelně.

Kvalita za polovinu

Čeští farmáři svým podnikáním předznamenávají vznik velkého domácího maloobchodního řetězce, který by konkuroval dominantním hráčům, jako jsou Kaufland nebo Lidl, píše slovenský web Plenum. O tom, jak skvěle tento druh obchodu funguje, svědčí úspěch Hanáckého gruntu, který založilo zemědělské družstvo Unčovice. Pestrou nabídku zboží, které nabízí, najdete na jeho facebookových stránkách.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé s velkou oblibou nakupují přímo od farmářů a zemědělců

Informovali jsme na Událostech247 o tom, že farma v Unčovicích je opakem intenzivního průmyslového zemědělství. Nakupujícím zde nabízí čerstvé, kvalitní a lokálně pěstované produkty přímo od zemědělců. Jedním z největších lákadel Hanáckého gruntu je ovoce a zelenina, které jsou vypěstované bez použití chemických postřiků a s ohledem na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Lidé tak ve velkém nakupují třeba brambory, jablka a hrušky. Často dokonce klidně za poloviční ceny.

Kde najít tu správnou farmu

Nákup ovoce a zeleniny u farmářů může být výrazně levnější ve srovnání s nákupem v supermarketech. Psal o tom už dříve web Novinky s tím, že třeba v havířovských Sadech Životice lidé běžně koupí kilogram brambor za 15 korun, bílého hlávkového zelí za 18 korun a mrkve za 24 korun. Podobné ceny jsou také na Farmě Luční dvůr v Bartošovicích, kde se prodává kilo jablek za 24 korun, zelí za 20 korun a cibule za necelých 13 korun. 

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Některé produkty se dají koupit výrazně levněji než ve velkých obchodních řetězcích

Oproti cenám ve velkých obchodech je to velký rozdíl. „Ráda chodím na farmářské trhy, koupím tam vždycky kvalitní maso a zeleninu. Domácí chleba odtam vydrží přes týden jako nový. Je to malinko dražší, ale zase to stojí za to,“ řekla pro Události247 Aneta Knotková z Podivína. Pokud nemáte v okolí farmářské trhy a rádi byste si zajeli nakoupit přímo na farmu, podívejte se na web Najdi svého zemědělce, kde si vyberete z desítek míst a farem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články