Cestování s kufrem se vám může pořádně vymstít. Dělá to každý, ale podle odborníků je to vysoce nebezpečné

Cestujete s kufrem? Pokud ano, raději byste to měli přehodnotit. Podle odborníků to totiž může být zdraví nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na cestování jako takovém není vůbec nic složitého, což však nutně neznamená, že během něj nemůžeme narazit na nejrůznější problémy. V zemích, do kterých cestujeme, se častokrát můžeme setkat s poplatky, o kterých jsme neměli ani tušení. Jak redakce Událostí247 již informovala, abyste mohli odcestovat do Londýna, musíte si teď nejdříve obstarat elektronické povolení ETA, které vyjde přibližně na 300 Kč. Nejde ale pouze o finanční problémy, se kterými se můžete setkat, ale i o ty zdravotní.

Cestování s kufrem se vám může vymstít

Asi každý člověk, který letí na delší dobu do zahraničí, si s sebou bere kufr. Věděli jste však o tom, že to nemusí být zrovna ta nejlepší volba? Nové poznatky mikrobiologů totiž ukazují, že právě zavazadla – konkrétně jejich kolečka a spodní části – patří mezi nejznečištěnější věci, se kterými běžně přijdeme do styku. Podle výzkumu britské společnosti InsureandGo se na kolečkách kufrů nachází až 58krát více bakterií než na prkénku veřejného záchodu. Alespoň to tvrdí nejnovější výzkum mikrobioložky Amy-May Pointerové.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Minette Lontsie/ Creative Commons / CC BY-SA
Většina lidí cestuje do dalekých destinací s kufrem

Kolečka od kufru se během cestování dostávají do kontaktu s nejrůznějšími povrchy a lepí se pak na ně špína, prach a také bakterie. Kolečka jako taková jsou lapačem nejrůznějších mikrobů, které mohou vážně ohrozit naše zdraví. Testy Amy-May Pointerové dokonce prokazují, že se na kolečkách od kufru častokrát nacházejí i černé plísně.

Jak redakce Událostí247 zjistila, plísně mohou být pro zdraví člověka velmi nebezpečné. Produkují totiž alergeny a také jedovaté látky, jako například mykotoxiny. Výsledkem je podráždění očí, sliznice, nosu, hrdla a průdušek. Časté vdechování spor může způsobit trvalé poškození průdušek, což může vést i ke vzniku astmatu, a u astmatiků může způsobit záchvaty.

Jak to řešit

Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak se bránit. Expertka doporučuje důsledně dbát na to, kde a jak kufr pokládáme. Hotelové pokoje často nabízejí stojany na zavazadla – využívejte je. Pokud k dispozici nejsou, existuje nenápadné, ale účinné řešení. Buď kufr skladujte ve skříni (pokud se tam vejde), nebo kolečka omotejte kouskem potravinářské fólie, která je ochrání před znečištěním.

iZdroj fotografie: Felix Riehle/ Creative Commons / CC BY-SA
Nad zmíněným problémem lidé často ani nepřemýšlí

Obecně byste si ale měli dávat pozor na to, kam s kufrem chodíte. Vyhýbat byste se měli především kalužím, blátu a také místům, která už od pohledu působí velmi znečištěně. Po manipulaci s kufrem pak nezapomeňte na základní hygienu. Podle mikrobioložky Amy-May Pointerové byste měli kufr pravidelně čistit a soustředit se především právě na kolečka. Ta můžete buď očistit dezinfekčními ubrousky, nebo vlhkým hadrem.

Čistíte svůj kufr?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články