Cestování vlakem bude jenom pro bohaté: ČD prudce zdražují. Nevyhne se to ani důchodcům

Cestování vlakem je pro řadu lidí oblíbeným způsobem dopravy. České dráhy ale letos plánují opět zdražovat, a tak už se vlaková doprava mnohým nemusí vyplatit.

i Zdroj fotografie: Kemenymate/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S rostoucími náklady na provoz vlastního automobilu řada lidí dává přednost využívání alternativních způsobů cestování, jako jsou sdílená auta či veřejná doprava. Ani to už se ale v budoucnu nemusí stoprocentně vyplatit a cestování vlakem může být brzy jenom pro bohaté. Nejrozšířenější železniční společnost v Česku, České dráhy, totiž bude od příštího roku nejspíš opět prudce zdražovat.

Zdražovalo se už jednou

O tom, že od roku 2023 České dráhy své služby paušálně zdraží, informovaly Události247 již loni na podzim. Tehdy společnost zvýšení cen zdůvodnila inflací. Ta totiž způsobila zdražení prakticky veškerých služeb a produktů. U Českých drah se však místy jednalo až o téměř 50procentní zdražení. To v konečném důsledku způsobilo navýšení cen jednotlivých cest i o desítky korun.

Cesta vlakem bude jenom pro bohaté: České dráhy skokově zdražují, někdy až o téměř 50 %. Někteří cestující ale budou jezdit za staré ceny jízdenek

Už letos, kdy tento drastický krok začal platit, tím České dráhy mnoha lidem pěkně zavařily. Pro řadu Čechů, kteří už nyní nemají peněz na zbyt, to totiž znamenalo nutnost omezit své cesty na minimum a důkladně rozmýšlet, kdy a kam pojedou. Nejvíce znepokojující potom je, že se tomuto zdražení nevyhnuli ani důchodci. Ti přitom patří k nejzranitelnějším skupinám obyvatelstva. Pozitivem nicméně je, že zvýšení cen jízdenek nemělo vliv na všechny tarify. Některé slevy a nabídky tak zůstaly beze změny.

Zvyšování cen pokračuje

Podle informací serveru Lidovky plánují České dráhy zdražovat znovu. „V letošním roce dojde k těmto úpravám 10. prosince 2023,“ uvedl pro web Lidovky mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Ačkoli podle ministra dopravy Martina Kupky by zdražení nemělo být tak razantní jako loni, konkrétní hodnoty, o které se ceny jízdného zvýší, zatím známé nejsou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Své ceny od letošního jara zvedla i Pražská integrovaná doprava 

Zdražování navíc zdaleka nepostihuje jen cestující vlakem. Příkladem je Pražská integrovaná doprava zahrnující metro, tramvaje, železnici, trolejbusy, městské a příměstské autobusové linky a další způsoby dopravy v metropoli a okolí. Ta své jízdné zdražila od začátku letošního dubna a podle informací webu Seznam Médium to pro některé cestující znamená až dvojnásobné zvýšení ceny jízdenek.

Pocítili jste zvýšení cen jízdného? Napište nám v komentářích, o kolik se vám cestování prodražilo

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články