Chodcům hrozí v roce 2024 astronomická pokuta od policie. Bude se kontrolovat správnost přecházení po přechodech

Vzdálenost od přechodu či respektování semaforu. To vše jsou věci, na které by si měli dát chodci v Česku pozor. Jinak jim může hrozit mastná pokuta.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Přechody pro chodce jsou místem, kde řidičům hrozí hned několik pokut. Zakázané je nejen předjíždění na přechodu, ale také třeba parkování, jak píše web Gařáž. Finanční sankci však v souvislosti s přechodem mohou překvapivě dostat v některých případech i pěší. Stačí jedno malé pochybení a hrozí jim mastná pokuta.

Přecházet mimo přechod se nevyplácí

I přecházení silnic má svůj řád. Pokud je ve vzdálenosti do 50 metrů přechod pro chodce, podchod, nadchod nebo křižovatka se semaforem, měl by tuto možnost chodec využít a nepřecházet silnici na neoznačeném místě. Tak zní jedno ze základních pravidel přecházení silnic, jak připomíná web TN.

Pokuty pro chodce? Často zapomínají, že jsou také účastníky provozu. Chystají se na ně přísné předpisy

To však není to jediné, co by měli lidé dodržovat. Chodci v Česku nadále nesmí přelézat zábradlí či svodidla u silnic. Zároveň, pokud přechází silnici mimo přechod, musí tak učinit kolmo k vozovce, nikoli šikmo, uvádí web iDnes. Pakliže lidé některé z těchto nařízení poruší, může jim od policie hrozit pokuta až do výše 2500 korun, jak již dříve psaly Události247

Chodcům hrozí pokuta i v dalších případech

Chodců se týká také další pravidlo, které mnozí z nich zejména ve velkých městech porušují. Jde o přecházení přechodů, u kterých je semafor. Ti, kdo přejdou na červenou, si mohou vysloužit pokutu až 2 tisíce korun, jak uvádí web iDnes. Pakliže by si tedy někteří lidé chtěli ušetřit pár minut čekání a silnici přeběhnout nehledě na svítící červenou signalizaci, může se jim to pěkně prodražit.

iZdroj fotografie: Petr Vilgus/ Creative Commons / CC-BY-SA
Chodci by na přechod neměli automaticky vstupovat, pokud se blíží jedoucí auto

A v neposlední řadě by si lidé měli dávat pozor také na to, aby se při přecházení nekoukali do svého telefonu. Nejenže to může být nebezpečné. Někde jim za to dokonce může hrozit pokuta. Konkrétně toto nařízení platí v havajském městě Honolulu, jak před časem informoval web TN. Pokud se lidé budou při přecházení ulice či silnice věnovat svému telefonu, může jim za to od tamní policie hrozit pokuta ve výši několika set korun.

Věděli jste, že za přejití přechodu na červenou hrozí takto vysoká pokuta? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články