Pokuty pro chodce? Často zapomínají, že jsou také účastníky provozu. Chystají se na ně přísné předpisy

I pro chodce platí pravidla silničního provozu. Mnozí si to však ne vždy uvědomují a mohou tak snadno dostat i pokutu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Lidé jsou zvyklí, že na silnicích dostávají pokuty za nejrůznější nešvary především řidiči aut. Pravidla silničního provozu však platí pro všechny a přestupku se mohou dopustit i cyklisté či třeba chodci. Právě ti totiž často zapomínají, že jsou také účastníky provozu.

Za špatnou viditelnost až 2 tisíce korun

Nejen řidič může být hlavním viníkem dopravní nehody. Mnohdy k tomu omylem přispívají i chodci. Jak ostatně píše web Autosalon, jen v roce 2021 chodci způsobili celkem 765 dopravních nehod, což rozhodně není nízké číslo. Logicky by se tak pro ně měly přichystat přísné předpisy a za jejich porušení udělovat pokuty. Některé už ostatně platí nyní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pravidla silničního provozu se nevztahují jen na řidiče, ale také chodce či cyklisty

Již 7 let v Česku platí povinnost nosit mimo obec reflexní prvky. Ta se navíc nevztahuje jen na pěší, ale také na cyklisty. Sankce za nedodržení tohoto nařízení přitom rozhodně nejsou malé. Jak připomíná web Aktuálně, dosahovat mohou na místě až 2 tisíc korun. Reflexní prvky by pak lidé měli nosit nejen za tmy, ale také když je šero či třeba mlha.

Pravidla platí i pro přecházení silnice

Čechy může přijít draho také třeba přecházení přes přechod. Nejde přitom jen o chůzi na červenou. Pokutováno může být také to, když lidé silnici přechází mimo přechod, nadchod či jiné místo pro přecházení, pokud se od nich nachází ve vzdálenosti do 50 metrů. Opět za to hrozí pokuta až do výše 2 tisíc korun, ve správním řízení dokonce ještě o 500 korun víc, jak píše web iDnes.

Že policisté na kontrolu chodců nezapomínají pak dokazuje třeba nedávná akce strážníků z Moravskoslezského kraje, kteří kromě řidičů a cyklistů kontrolovali právě i pěší, píše web Deník. Celkem strážníci při porušení pravidel přistihli 63 chodců, přičemž se jednalo hlavně o přecházení mimo přechody nebo chůzi po špatné straně silnice, kde nebyl chodník. Lidé by si tak měli dávat dobrý pozor, aby všechna tato pravidla dodržovali. Snadno se jim totiž může stát, že při cestě domů dostanou pokutu.

Stalo se vám už někdy, že byste jako chodec dostali od policisů pokutu? Napište nám své zkušenosti do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články