Chystá se revoluce v důchodech: Někteří odejdou do penze dřív a budou si užívat bohatství, ostatním stát peníze vezme

Vláda představila důchodovou reformu, která změní hned několik důležitých parametrů penzí. Novinky čekají i pravidla předčasných odchodů do důchodu.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Parametry důchodů a věku odchodu do penze se v posledních letech mění velmi často. Velkou důchodovou reformu nicméně zatím žádná z českých vlád neprosadila. Hlavní představitelé státu se tak alespoň snažili dělat v důchodovém systému menší či větší změny. Současná vláda však v mnoha ohledech chystá hotovou revoluci v důchodech. Ve zkratce lze říct, že zatímco někteří odejdou do penze dřív a budou si užívat bohatství, ostatním stát peníze vezme.

Předčasný odchod do důchodu se už nevyplatí

Kvůli inflaci a s ní spojenými valorizacemi penzí byl loňský a letošní rok nečekaně příjemný pro ty, kteří chtěli do penze odejít předčasně. Jak upozorňoval web Seznam Zprávy již na začátku roku, vlivem inflace došlo k situaci, kdy odejít do předčasného důchodu bylo paradoxně výhodnější a seniorům to zajistilo vyšší penzi, než kdyby ještě další rok zůstali v zaměstnání a do důchodu šli až v řádném termínu. To se však brzy změní, neboť vláda připravila hned několik opatření, mezi nimiž je i znevýhodnění předčasných odchodů do penze.

Vláda prolomila mlčení a řekla, komu v budoucnu nebude platit důchod. Tato skupina lidí skončí na ulici

Jedním z klíčových parametrů, který vláda plánuje ve svém důchodovém reformním balíčku zavést, je změna minimální doby odvádění sociálního pojištění. Ta je aktuálně stanovena na 35 let, jak informovaly Události247. Vláda ale uvažuje o jejím zvýšení až na 40 let, píše web Novinky. Pokud lidé této hranice z jakýchkoli důvodů nedosáhnou, na penzi zkrátka nebudou mít nárok.

Ruku v ruce s tím jdou pak změny zmíněných předčasných odchodů do penze. Ty vláda plánuje výrazně znevýhodnit, aby se pro ně rozhodovalo co nejméně lidí. Jak upozornil web Novinky, v plánu je již v průběhu roku zavést přísné penalizace. Ty negativně ocení doslova každý měsíc, o který si člověk pobyt v zaměstnání zkrátí.  „Nyní platí, že čím blíže má žadatel k řádnému termínu, tím je penalizace za předčasný odchod nižší. Nově by měla být pevně stanovena na koeficientu 1,5 %,“ píše web Novinky.

Měnit se bude i seznam náročných profesí

Další z klíčových změn je zavedení flexibilního důchodového věku. Konkrétně vláda pracuje s číslem 21,5 let, které by na základě očekávané délky dožití měl každý senior v důchodu strávit. Jak uvádí web Echo24, tento věk by se pak podle plánů ministra práce Mariana Jurečky měl posuzovat a případně upravovat každý rok.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zatímco pracovníci v některých náročných profesích budou moci do penze odejít dříve, jiní nikoli

V neposlední řadě se změny budou týkat také lidí vykonávajících náročné profese. Ti by logicky měli mít nárok na dřívější důchod. Kterých povolání se tento benefit bude týkat, však zatím jasné není. Třeba šéf odborů Josefa Středula by mezi ně určitě rád zahrnul například „slévače, valcíře, oceláře, lesní dělníky, lidi v chemičkách, lidi s fyzicky náročnými profesemi, ale také potápěče, hasiče“, uvedl v rozhovoru pro web Seznam Zprávy.   

Jak vás ovlivní chystané změny v důchodovém systému? Napište nám své dojmy v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články