Čtyřdenní pracovní týden nově v Česku: Zavedený je ale jen pro některé zaměstnance. Ostatní musí být nadále v práci i v pátek

Pracovat jen od pondělí do čtvrtku je snem mnoha lidí. Pro některé z nich se to stává realitou.

i Zdroj fotografie: Deskmag/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O zavádění čtyřdenního pracovní týden se v poslední době mluví čím dál častěji. Události247 například psaly o tom, že tuto úpravu pracovní doby zvažuje zavést polská ministryně práce a sociálních věcí. V loňském roce tento koncept testovalo také několik desítek firem v Německu. A nyní se čtyřdenní pracovní týden pomalu začíná prosazovat i v Česku.

Čtyřdenní pracovní týden už mají tisíce Čechů

Tak jako v dalších evropských státech, také v tuzemsku pomalu ale jistě přibývá firem, které čtyřdenní pracovní týden testují. Příkladem je brněnská technologická firma Phonexia. Jak píše web ČT24, po ročním testování se zde letos v únoru rozhodli, že v zavedeném systému budou pokračovat i nadále. A po jejich vzoru novinku do své praxe začleňují i další.

Čtyřdenní pracovní týden. Nově budou určití lidé v práci o den méně

Web Novinky píše, že zkrácený pracovní týden aktuálně v Česku testují tisíce firem. Kromě již zmíněné Phonexie je to také třeba společnost Digiskills. I zde mohou zaměstnanci využít zkrácenou pracovní dobu. Jak pro web Novinky řekl vedoucí firmy Jan Dolejš, důležité je, aby lidé splnili zadané úkoly. Časové rozvržení práce už je pak na nich.

Čechům by se kratší pracovní doba líbila

Z loňského průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the jungle vyplynulo, že čtyřdenní pracovní týden by uvítalo 70 procent Čechů, píše web iRozhlas. A podobně vysoká čísla vyplynula i z letošního průzkumu společnosti Colliers, o němž informuje server Hrot. Zájem o tento koncept mají podle všeho především mladí lidé. Z generace Čechů do 28 let by práci na kratší dobu uvítaly 2 třetiny respondentů.

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
Čtyřdenní pracovní týden by si chtěly zkusit skoro tři čtvrtiny Čechů

Ačkoli kratší pracovní týden testují zmíněné tisíce firem, stále se jedná jen o zlomek českých zaměstnavatelů. Většina lidí tak musí být v práci i nadále až do pátku. Postupně by se tento trend však mohl měnit. A podle manažera náboru a personalisty s firmy ManpowerGrou Jiří Halbrštát by dokonce jednou mohlo dojít k tomu, že bude čtyřdenní pracovní týden zakotvený v zákoně, jak řekl pro web iDnes.

Chtěli byste si i vy vyzkoušet čtyřdenní pracovní týden? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články