Čtyřdenní pracovní týden. Nově budou určití lidé v práci o den méně

O zkrácení pracovního týdne se v posledních letech mluví čím dál častěji. Aktuálně o tomto kroku uvažuje i jeden z evropských států.

i Zdroj fotografie: Zeljko.filipin/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pracovat jen 4 dny v týdnu místo 5 je sen mnoha lidí. A zdá se, že některým z nich by se mohl vyplnit. Nejenže přibývá firem, které tento koncept testují, jak již dříve psaly Události247. Uvažovat o něm začínají i některé státy. Zdá se tak, že mnoha zaměstnancům se blýská na lepší časy a čtyřdenní pracovní týden by se pro ně mohl stát realitou.

Volné pátky by pracovní týden významně zkrátily

Konkrétně o této novince, která si jistě získá přízeň mnoha lidí, uvažují v Polsku. Jak píše web CNN Prima News, tamní ministerstvo práce a sociálních věcí zvažuje úpravu pracovního týdne. Jednou z variant je snížení počtu pracovních hodin ze 40 na 35 týdně. Druhou možností, kterou  polská ministryně Agnieszka Dziemianowiczová-Bonková předestřela, je pak zavedení volných pátků, tedy čtyřdenního pracovního týdne.

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
Mnohé firmy již kratší pracovní týden testují

Asi nejvíc by z této novinky v případě zavedení těžili zaměstnanci, kteří by v práci trávili v průměru o 32 hodin měsíčně méně. Podle ministryně by však čtyřdenní pracovní týden mohl být benefitem i pro zaměstnavatele. Podle ní by to mohlo pomoci předcházet vyhoření či dlouhodobé únavě pracovníků, což má pak negativní dopady na jejich celkové výkony.

V Česku se nic podobného nechystá

Nabízí se otázka, jak se k celé věci staví český ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten však podle všeho o ničem podobném neuvažuje. A v podobně odmítavém duchu se vyjádřil i další český politik, Jan Skopeček (ODS).  Podle něj by to totiž nevyhnutelně vedlo ke zchudnutí společnosti, jak řekl pro web TN.

Pracovat jenom 4 dny v týdnu chce skoro každý Čech. Brzy se tak možná stane

Faktem nicméně je, že u lidí by evidentně tato novinka měla pozitivní ohlasy. Jak loni psaly Události247, podle průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle by kratší pracovní týden a tedy méně času stráveného v zaměstnání uvítalo 70 procent Čechů.

Uvítali byste čtyřdenní pracovní týden? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články