Čtyřdenní pracovní týden v ČR: Kdy nastane a koho všeho se bude týkat?

O tom, že by měli někteří Češi kratší pracovní týden než ostatní, se diskutuje už dlouho. Někteří se teď konečně dočkají.

i Zdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jak jsme vás na Událostech247 informovali, experimenty se zavedením čtyřdenního pracovního týdne jsou v různých částech Evropy stále častější a výsledky jsou na mnoha místech pozitivní. Podle studie provedené ve firmách ve Velké Británii tento způsob pojetí pracovní doby významně zlepšil míru pocitu vyhoření zaměstnanců.

U nás v práci to samozřejmě nejde, říká moderátor

Otestovat tento koncept v praxi se rozhodli například v Německu a jak od nás víte, v letošním roce zde bude čtyřdenní pracovní týden platit pro stovky zaměstnanců po celé zemi. To vše samozřejmě za stávajících platových podmínek, takže lidé na tom ještě vydělají. Celkem se do projektu, který začal v únoru a trvat by měl asi 6 měsíců, zapojilo 45 místních firem. Hlavním cílem tohoto experimentu je zjistit, jestli kratší pracovní doba povede ke spokojenosti a produktivitě pracovníků.

Čtyřdenní pracovní týden: Nově bude v roce 2024 platit pro všechny tyto lidi. Týká se to i vás?

Za čtyřdenní pracovní týden v Německu dlouhodobě lobbují hlavně odbory. Zaměstnanci na podniky tlačí také proto, že na tamním trhu chybí kvalifikovaná pracovní síla. Jejich vyjednávací pozice je tedy o to silnější. Informovala o tom agentura Bloomberg. „Já bohužel pracuji v rádiu jako moderátor a tam prostor na takovéto pokusy není. Jinak ale myslím, že v určitých případech to může pomoci k větší efektivitě práce,“ řekl Událostem247 pan Roman.

Kratší pracovní týden má zlepšit i rodinné vztahy

Mnozí čeští zaměstnavatelé se však na čtyřdenní pracovní týden dívají velmi skepticky. „Když zavedete v pátek volno, tak se vám snadno stane, že čtvrtek lidi pojmou jako nový pátek a už po obědě toho moc neudělají a brzy odpoledne chtějí odjet na chalupy. A pondělí je pak po třech dnech úplného volna takové rozespalé a rozjezdové,“ citoval web Novinky nejmenovaného manažera skupiny, která podniká v e-commerce.

iZdroj fotografie: Vadim Andreev SP / Creative Commons / CC-BY-SA
Zaměstnanci se logicky staví k čtyřdennímu pracovnímu týdnu velice kladně

Jde samozřejmě o to, zda dotyční za 4 dny dokáží zvládnout svou práci. Jen čtyři dny v týdnu například pracují lidé v brněnské technologické firmě Phonexia. Její vedení věří, že zkrácený režim bude lepší jak pro zaměstnance, tak i pro firmu. Mzdy se přitom nezmění, zachovaná zůstane i osmihodinová pracovní doba. Zaměstnanci však musí za kratší období stihnout stejný objem práce, psal o tom už dříve web iDnes. Podle vedení firmy by tento krok měl přispět především k výraznému zlepšení pracovního i soukromého života.

Uvítali byste u vás v práci čtyřdenní pracovní týden? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články