Hromadná změna pracovní doby: Jak dlouho budeme pracovat a kolik dostaneme zaplaceno? Přinášíme odpovědi

Jak by se vám líbilo pracovat namísto 5 dní třeba jen 4? Tento režim se dost možná se v budoucnu může stát v mnoha firmách realitou.

i Zdroj fotografie: Karstendc/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pojem pracovní doba si většina Čechů spojí s 8hodinovou směnou opakující se každý den od pondělí do pátku. To ale nemusí být jediný způsob, jak zaměstnání pojmout. Čím dál víc se totiž mluví o zavádění čtyřdenního pracovního týdne. Zatímco někteří jásají, jiní z této změny mají obavy. Blíží se hromadná změna pracovní doby? Jak dlouho budeme pracovat? A kolik dostaneme zaplaceno? Přinášíme odpovědi.

V zahraničí už změnu pracovní doby testují

Experimenty se zavedením čtyřdenního pracovního týdne jsou v různých částech Evropy stále častější. A výsledky jsou na mnoha místech pozitivní. Jak například již dříve psaly Události247, podle studie provedené ve firmách ve Velké Británii tento způsob pojetí pracovní doby významně zlepšil míru pocitu vyhoření zaměstnanců.

Hromadná změna pracovní doby: Koho všeho se to dotkne a dostaneme v práci zaplaceno stejně?

Mnozí si však nyní nejspíš pomyslí, že nic není zadarmo. Logicky očekávají, že s kratším časem stráveným v zaměstnání jim klesnou také příjmy. Tak by to ale být nemělo. A jak píše web CNN Prima News, ačkoli se to může zdát jako utopie, zaměstnancům i firmám může tento režim přinést řadu benefitů.

Jak to bude v Česku?

Nutno říct, že Česko je v této oblasti trochu pozadu. Faktem nicméně je, že minimálně ze strany zaměstnanců by o kratší pracovní týden zájem bezpochyby byl. Podle loňského výzkumu, který provedla agentura Ipsos ve spolupráci se společností Welcome to the Jungle by si kratší pracovní týden v praxi rádo vyzkoušelo 70 procent Čechů, píše web iRozhlas.

iZdroj fotografie: VeronicaTherese / Creative Commons / CC-BY-SA
Čtyřdenní pracovní týden by uvítalo mnoho Čechů

V podobném duchu se již dříve pro Události247 vyjádřil automechanik Roman Kopecký. „Čtyřdenní pracovní týden? O tom sním dlouho. Práce, která by mi to umožnila, by pro mě byla snová. Zájem lidí je jedna věc, vůle firem zavádět tato opatření je ale věc druhá. A zde se zatím k zásadním změnám podle všeho neschyluje. Vše tak bohužel zůstává spíše v teoretické rovině diskuzí.

„U nás je zatím tato myšlenka poměrně v plenkách. Tuzemské firmy zatím zkouší spíše méně radikální úpravy klasického pětidenního modelu, jako jsou třeba různé flexibilní úvazky nebo možnost home office,“ řekla pro web BusinessInfo partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic Marcela Hrdá. A plošné zavádění čtyřdenního pracovního týdne zatím neplánuje ani ministerstvo práce a sociálních věcí, dodává web BusinessInfo.

Uvítali byste čtyřdenní pracovní týden i vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články