Dálniční známky si nikdo nebude moct dovolit. Ministr se ale prořekl, jak se dá ušetřit

Dálniční známky už brzy rapidně zdraží. Ministr dopravy ale popsal, jak je možné nakoupit nové dálniční známky za starou cenu.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Stát v posledních letech hojně diskutoval o nezbytném zvýšení ceny dálniční známky. Od 1. března 2024 tomu taky tak bude. Roční elektronická dálniční známka bude stát o 800 korun více. Z původních 1500 korun podraží na 2300 korun. Tady už ovšem opravdu nejde o malé zdražení. Dá se klidně říct, že takhle drahou dálniční známku si už bude moct dovolit jen málokdo. Obzvlášť si její koupi rozmyslí ti, kteří dálnice využívají jen sporadicky.

Jak ušetřit?

Ministr dopravy Martin Kupka ovšem českým řidičům poradil, že pokud si zakoupí dálniční známku například koncem února 2024 a nastaví si její platnost od 29. března, zaplatí původní cenu 1500 korun. Roční známka jim pak bude platit až do jara 2025.

iZdroj fotografie: abcMedia
Za dálniční známky si řidiči v roce 2024 znatelně připlatí

Nově budou muset podle Novinek za mýtné platit i vlastníci hybridních aut, ačkoli pouze čtvrtinovou cenu, tedy 570 korun. Výjimku budou mít i nadále elektromobily, pro které zůstanou dálniční známky bezplatné. To vše bude platné od zmíněného 1. března příštího roku.

Nemusíte mít jen roční známku

Většina Čechů si dle zjištění Novinek dálniční známku pořizuje na začátku nového roku. Jedná se ještě o pozůstatek z dob, kdy známky byly v papírové podobě a platily jeden kalendářní rok. Pro zmíněné řidiče, kteří nevyužívají dálnice zas tak často, se může vyplatit koupit si měsíční dálniční známku za 430 korun nebo desetidenní za 270 korun.

Po dálnici jezdil zcela zadarmo: Senior našel díru v systému a rozhodl se jí pořádně využít

Pokud už ovšem řidiči po dálnici budou muset jet, i přes astronomickou cenu dálniční známky by její koupi neměli podceňovat. V Česku je za jízdu bez dálniční známky vyměřována jedna z nejpřísnějších pokut v EU. Na místě může policie uložit pokutu v hodnotě 5000 korun, v rámci správního řízení dokonce až 20 000 Kč. Nedávno jsme na Událostech247 psali o kuriózním případu seniora, kterému se podařilo vymyslet díru v systému a po dálnicích jezdil přes dva roky bez jediného zaplacení mýtného.

Zdroj: Novinky

Zakoupíte si dálniční známku s předstihem, abyste stihli ušetřit? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články