Dát si 5 piv a sednout za volant? V těchto případech to není nezákonné

Většina Čechů má za to, že řízení v podnapilém stavu je zákonem přísně zakázáno. I zde však platí výjimky.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V Česku platí nulová tolerance alkoholu v krvi, jak připomíná web iRozhlas. Ačkoli většina Čechů bere toto pravidlo jako naprosto striktně danou věc, i zde platí výjimky. V některých případech tak není nezákonná dokonce ani situace, kdy si dá člověk 5 piv a sedne za volant.

V Česku se pití za volantem neodpouští

Policisté v tuzemsku s řidiči nemají slitování. Každá naměřená hladina alkoholu nad 0 promile je zkrátka považována za porušení pravidel. Existují však případy, kdy jde toto nařízení stranou. Jedná se o situace krajní nouze, jako je například záchrana lidského života v místech s omezeným přístupem k pomoci, píše web Autosalon. V takových chvílích je řízení pod vlivem alkoholu považováno za oprávněné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku platí na rozdíl od jiných evropských států nulová tolerance alkoholu a řidič proto nesmí nadýchat nic

Konkrétně zákon krajní nouzi definuje jako „čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem,“ cituje zákon web Měšec. Rozhodně by však lidé na tuto výjimku neměli spoléhat či ji využívat jako výmluvu. Pokud lze situaci vyřešit jakkoli jinak, o krajní nouzi už se nejedná. Jak ostatně uvádí ve svém komentáři pod článkem na webu Autosalon čtenář Petr „praxe je taková, že se jedná o řízení k nebližšímu telefonu – nikoli přes půl okresu do nemocnice“.

Sankce jsou v rámci Evropy různé

V Česku řidiči nesmí nadýchat ani desetinu promile. Hladina alkoholu do 0,3 promile je nicméně ještě považována za přestupek bez bodů do rejstříku. I zde se však řidiči pokutám nevyhnou a dosahovat mohou až 20 tisíc korun. Ještě vyšší hladina alkoholu v krvi už řidiče stojí i 7 bodů či dokonce zákaz řízení. Hodnota nad 1 promile je pak považována za trestný čin, za který může soud udělit trest odnětí svobody až na 3 roky, dodává web Autosalon.

Ačkoli řízení v opilosti je trestné i v dalších zemích, pravidla bývají často benevolentnější. Zatímco v Estonsku či na Slovensku platí stejně jako v Česku nulová tolerance alkoholu, v jiných státech je řízení v mírně podnapilém stavu povolené, píše web Autotrip. Například v Chorvatsku, Itálii, Francii, Slovinsku, Německu či Bulharsku tak mohou lidé řídit až s 0,5 promile alkoholu v krvi.

Souhlasíte s nulovou tolerancí alkoholu za volantem, nebo byste byli pro benevolentnější přístup povolující třeba 0,5 promile? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články