Děláte tohle na své zahradě? Bez diskuze dostanete pokutu 150 000 Kč

Řada lidí si na své zahradě ráda čas od času rozdělá oheň. Vše má ovšem svá pravidla.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Máte na vašem pozemku zahradu a rádi si užíváte tepla ohně? Pokud ano, musíte mít na paměti, že nesmíte jakkoliv ohrožovat okolí a čistotu ovzduší. Za nesprávné zacházení s otevřeným ohněm vám může hrozit opravdu vysoká pokuta.

Oheň na zahradě

Zákon o ochraně ovzduší v článku 3 stanovuje, co v otevřeném ohni smíte a nesmíte spalovat. Zákonem povolené jsou suché rostlinné materiály, dřevo, dřevěné uhlí a vybraná plynná paliva určená výrobcem pro daný účel. Ovšem spalovat dřevo ošetřené chemikáliemi, laky či různými plasty je zakázáno. To samé platí i pro barevné tištěné materiály a domácí odpad.

iZdroj fotografie: HZSČR
Rozdělání ohně na vlastní zahradě má svá pravidla

Ovšem pozor, je tu ještě jedna věc. Různé obce mohou mít navíc v tomto ohledu další specifická pravidla. Některé z nich v minulosti zakázaly třeba spalování listí a trávy. Kdo nedodrží obcí a zákonem stanovená pravidla, ten riskuje pokutu v hodnotě až 150 000 korun. Nejde navíc jen o to, co spalujete, ale i o to, jakým způsobem to děláte. Obyvatelé sousedních domů a bytů by neměli být jakkoliv obtěžováni kouřem z vašeho ohně, či jakýmkoliv zápachem, hlukem nebo popílkem.

Pokuta je opravdu vysoká

Pokud byste chtěli na vaší zahradě pálit větší množství organického materiálu, dbejte na zásadní bezpečnosti pravidla. Oheň by v žádném případě neměl být blíže než 50 m od lesa, obydlí nebo jakýchkoliv hořlavých látek. Jakékoliv větší pálení by mělo být předem nahlášeno místním hasičům.

Za sekání trávníku na vlastní zahradě vám hrozí pokuta až 500 000 Kč. Policie se s vámi mazat nebude

Je tak jasné, že kdokoliv, kdo si chce dopřát v klidu ohně na svém pozemku, měl by dbát výše zmíněných pravidel. Nejenže v opačném případě riskujete pokutu přesahující 100 tisíc korun, může se v horším případě jednat i o zdravotní a bezpečnostní riziko. O pokutách v souvislosti se zahradou jsme vás naposled informovali letos začátkem října.

Zdroj: Zákony pro lidi

Věděli jste o výše zmíněných pravidlech? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články