Za sekání trávníku na vlastní zahradě vám hrozí pokuta až 500 000 Kč. Policie se s vámi mazat nebude

Jen zlomek lidí by napadlo, že za běžnou činnost na vlastním pozemku by mohli dokonce dostat pokutu. Její výše je navíc závratná.

i Zdroj fotografie: Ervinpospisil / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Někteří majitelé domů a pozemků čelí vysokým pokutám za to, že své trávníky sečou ve špatnou dobu. Nedávno jsme informovali na Událostech247 o tom, že podle zahraničních webů v polském Krakově tamní zákony stanovují přesné časy, kdy je možné sekat trávu, aby se minimalizoval hluk a nepříznivý vliv na životní prostředí. 

Pokutu za sekání trávníku mohou platit i rekreanti

Že se obyčejné sečení trávníku může stát velkým problémem, asi napadne jen málokoho. Někdo trávu seká protože musí, jiný si u toho odpočine. I při této činnosti však platí určitá pravidla. Jak píše web Lidovky, některé obce mají dokonce povinnost sekat trávu zanesenou ve svých vyhláškách. Někteří lidé však o tom, že i pro sečení trávníku platí určité podmínky, nemají ani tušení a riskují vysoké pokuty. „To by mě zajímalo, kdo bude kontrolovat, co mi roste na zahradě, mám ji oplocenou tak, že dovnitř není vidět,“ říká pro Události247 Jan Koubek z Hrušovan.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Zanedbávání vlastní zahrady se může lidem podražit

Pokud tedy patříte mezi vlastníky, kteří na svém pozemku neudržují zeleň dlouhodobě, měli byste si přečíst něco o zákoně č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Týká se fyzických a právnických osob, které na pozemcích mimo jiné pěstují rostliny, píše web Chalupáři zahrádkáři. Pravidlo musí dodržovat nejen vlastníci pozemku nebo objektu, ale také osoby, které je užívají z jiného právního důvodu.

Podnikatelé zaplatí až půl milionu korun

Neudržovaná zeleň může šířit invazivní druhy, které se nekontrolovatelně rozmnožují a mohou zamořit i okolní zahrady a parky. Majitelé zahrad proto mají podle ustanovení § 3 odst. 1 písm. a) uvedeného zákona povinnost zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nejenom sousedé, ale i policisté mohou mít problém s nočním sekáním trávy

Nepodnikající fyzická osoba může za spáchání tohoto přestupku podle /§ 78 odst. 2 písm. a)/  dostat pokutu do výše 30 tisíc korun. Právnické a podnikající fyzické osobě pak hrozí pokuta do výše 500 tisíc. Pokud byste například sekali zahradu a zmíněné invazivní druhy, ve formě například plevelů, by se dostali vaši nedbalosti i na sousedovu zahradu, pokuta vám může hrozit také. Zejména pak v případě, kdy by tento plevel byl nebezpečný. Jedním z takových druhů je dobře známý Bolševník velkolepý, který dráždí lidskou kůži.

Za hluk, který sekačka vydává, byste mohli být pokutováni také v případě, že budete sekat trávu v pozdní hodinu, která spadá do nočního klidu. Ten podle zákona začíná ve 22 a končí v 6 hodin ráno. V tomto případě u vás může zasahovat i policie.

Co si o tom všem myslíte vy? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články