Děláte tuhle práci? Máte od zaměstnavatele nárok na 100 000 Kč každý měsíc

Víte, jaké profese jsou nejlépe placené? Zatímco některé vás možná nepřekvapí, jiné byste v žebříčku asi nečekali.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Ve výběru práce hraje roli řada faktorů, od pracovního kolektivu až po to, jak člověka daná profese baví. Asi pro každého je ale kromě toho také velmi důležité, jak je daná pozice finančně ohodnocena. Zatímco některá zaměstnání příliš slibné výdělky nenabízí, jiná povolání jsou téměř zárukou skutečně pohádkových platů. Zjistěte, v jaké práci nebudete mít o peníze nouzi.

Nejen kvalifikovaní pracovníci dostávají vysoké platy

Šéfové velkých firem, řídící letového provozu a primáři ve zdravotnictví. První příčky nejlépe placených pozic vyplývající z žebříčku na webu Euro asi nikoho nepřekvapí. Co už ale ne každý ví je fakt, že k tomu, aby člověk dosáhl velké výplaty často vůbec nemusí mít před jménem vysokoškolské tituly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řemeslníků je v Česku již delší dobu nedostatek

Velmi dobře jsou placeni i mnozí lidé pracující rukama. Jak píše web Focuson, řemeslníci, kterých je v Česku dlouhodobý nedostatek si vydělají klidně i přes 100 tisíc korun měsíčně. Pokud tedy tuto práci děláte a jste zaměstnaní, teoreticky máte od svého zaměstnavatele nárok na měsíční mzdu okolo zmíněných 100 tisíc korun. A to je skutečně pěkná částka. Faktem nicméně je, že velká část českých řemeslníků pracuje na živnostenský list či má firmu. A zde pak už náklady na provoz logicky stoupají.

Proč o tuto práci není zájem?

Podle webu Ekonom jsou překvapivě jedním z důvodů nízkého zájmu o řemeslné obory, a následně i o tuto práci nízké nástupní platy. „Ovšem pokud je to aspoň průměrně schopný kluk nebo holka a vydrží pár let pracovat, pak si může založit živnost nebo vlastní malou firmu a plat se znásobí. Může si vydělávat i dost přes sto tisíc měsíčně, to je už dnes u soukromníků naprosto běžné,“ potvrdil pro web Ekonom ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

Co naopak ale stoupá je zájem o rekvalifikace. Díky nim se lidé mohou řemeslem začít živit klidně i v pozdějším věku. A jaké profese se tedy z hlediska dobrých finančních vyhlídek vyplatí? Podle webu iDnes se v dnešní době dobře uplatní nejen již zmiňovaní řemeslníci, ale také třeba technici ve stavebních oborech. „Standardně velká poptávka je a bude po elektrotechnických profesích a IT oborech, tam jsou úplně nejlepší vyhlídky v důsledku technologické revoluce,“ dodal pro web iDnes manažer náboru ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Nejen výběr profese však ve výši výdělku hraje roli. Jak již dříve psaly Události247, výplatu může znásobit i pouhá změna země, ve které člověk danou práci vykonává. Zatímco v Česku by si tak vydělal třeba jen několik desítek tisíc, například v severských zemích si může přijít i na desetinásobek.

Proč podle vás nemají v Česku studenti zájem o řemeslné obory? Dejte nám vědět, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články