Desetitisícům českých seniorů hrozí, že přijdou o všechny svoje peníze. Stačí, že si nepohlídají jednu maličkost

Stovky tisíc Čechů začnou od příštího měsíce přicházet o peníze, které dosud dostávali. Dalším pak dokonce hrozí, že přijdou i o své vlastní úspory.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Od pondělí, tedy od 1. července, začnou platit změny v systému státních příspěvků k penzijnímu spoření. A v důsledku toho začnou mnozí senioři přicházet o své peníze. Někteří lidé o tom ani nemusí vědět, a nejednou jim peníze ze státních příspěvků na účet přestanou chodit. Stačí, že si nepohlídají některé důležité věci.

Kdo si spoří málo, nic nedostane

Jednou z velkých změn je, že stát bude nově přispívat pouze těm, kteří si spoří 500 korun měsíčně a více. Dosud lidé dostávali příspěvek už za částku 300 korun, k nimž dostávali od státu dalších 90 korun, jak psaly Události247. Ti, kteří si budou i nadále spořit částky od 300 do 499 korun, tak o státní peníze přijdou.

Statisíce českých důchodců přijdou v létě 2024 o peníze. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic

Případů, kdy lidé najednou přestanou dostávat státní příspěvky, je ale víc. Nehledě na výši vkladů začnou o státní peníze přicházet všichni Češi, kteří jsou již v důchodu. Podle nových pravidel totiž bude spoření určeno pouze pro ty, kteří dosud nepobírají starobní důchod. O státní podporu spoření tak kvůli tomu přijde zhruba tři čtvrtě milionu lidí, jak píše web Novinky.

O peníze mohou lidé přijít i z dalších důvodů

Další past čeká na ty, kteří se rozhodnou ze systému penzijního spoření předčasně odejít. Aby mohli lidé spoření ukončit a vybrat si své našetřené peníze, musí splnit 2 podmínky. První je věk alespoň 60 let, druhou pak minimální doba spoření 5 let. Kdo kritéria nesplní a chtěl by ze systému odejít dříve, ten by měl počítat s tím, že přijde o všechny dosud přiznané státní příspěvky. Těchto lidí by podle Asociace penzijních společností mohlo být až 250 tisíc, píše web Novinky.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Mnozí důchodci přijdou o státní příspěvky se svému spoření

Ještě hůř na tom pak budou ti, kteří by spoření chtěli ukončit po méně než 2 letech. V takovém případě lidé nedostanou zpět ani své vlastní peníze, které do spoření vložili. Tento problém by se pak mohl týkat dalších asi 80 Čechů, dodává server Novinky.

Je podle vás systém penzijního spoření dobrý způsob šetření na stáří? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články