900 000 Čechů hrozí, že od 1. července začnou přicházet o své peníze. Stát si totiž vymyslel novinku, která se lidem nelíbí

Vládou zavedené novinky již brzy způsobí, že spousty Čechů už nebudou dostávat od státu peníze, na než byli dosud zvyklí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Již brzy začne platit zásadní změna zákona, která ovlivní miliony Čechů. Týkat se bude penzijního spoření. Jak již dříve informovaly Událsoti247, vláda uzákonila, že od července se změní systém státních příspěvků, které lidé ke svému spoření dostávají. Ti, kteří se na změny včas nepřipraví a neudělají ve svém spoření potřebné úpravy, mohou od následujícího měsíce začít přicházet o své peníze.

Některým lidem stát přestane vyplácet příspěvky

Asi nejzásadnější změnou bude změna výše státních příspěvků. Dosud byla nejnižší částka, za kterou stát příspěvek vyplácel, 300 korun měsíčně. Lidé pak k této sumě od státu dostávali navíc 90 korun, píše web Novinky. Nově však bude spodní hranice vkladu, za kterou lidé získají státní bonus, 500 korun. Stát jim k tomu bude přidávat 100 korun. Vůbec nejvyšší příspěvek, jaký Češi budou moci získat, pak bude nově 340 korun. Dostávat ho budou ti, kteří si budou měsíčně spořit 1 700 korun a více.

Varování: Kdo si tohle nezkontroluje na svém bankovním účtu, ten v roce 2024 přijde o velkou sumu peněz. Týká se to spousty Čechů

Jak jsme již zmínili, změny se dotknou obrovské spousty lidí. Jak píše web Hospodářské noviny, penzijní spoření aktuálně využívá asi 4,3 milionu Čechů. A necelé čtvrtině, konkrétně asi 900 tisícům z nich hrozí, že o peníze ze státních příspěvků začnou do července přicházet. Důvodem je, že tito lidé si aktuálně spoří v rozmezí 300 až 499 korun měsíčně, za což nově již nebudou mít nárok na získání příspěvku.

Ti, kteří o státní peníze nechtějí přijít, by si tak měli vkládanou částku zvýšit. Změnit sumu ve svém trvalém příkazu však nestačí. Jak již dříve psaly Události247, kromě zvýšení zasílané částky lidé musí také provést smluvní změnu se svou penzijní společností.

O peníze mohou lidé přijít i z dalších důvodů

Novinky ve výši státních příspěvků navíc nejsou ty jediné. Stát peníze vyplácené na příspěvcích sebere také lidem, kteří již pobírají starobní důchod. Jak uvádí server Peníze, jakmile člověk nastoupí do starobního důchodu, o státní bonusy přijde. Mnozí Češi tak dost možná budou chtít své spoření ukončit, neboť pro ně již nebude výhodné. Ti, kteří by se pro tento logický krok rozhodli, však mohou ve výsledku přijít i o příspěvky, které již získali.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Kdo bude chtít spoření opustit předčasně, bude se se svými penězi muset rozloučit

Další novinkou totiž bude, že lidé budou muset splnit minimální dobu spoření, která činí 5 let. Pokud se rozhodnou spoření opustit dříve, přijdou o všechny dosud získané státní příspěvky, upozorňuje web E15. A ti, kteří by chtěli ze systému odejít po méně než 2 letech, pak podle nových pravidel přijdou o veškeré své dosud naspořené peníze, tedy jak své, tak státní, dodává web Hospodářské noviny.

Jak změny v systému penzijního spoření hodnotíte? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články