Desítkám tisíc důchodců přišlo od státu méně peněz, než na které mají nárok. Okamžitě se ozvěte, zpětně vám vše proplatí

Mnozí senioři byli v poslední době nemile překvapeni. Dostali totiž od státu nižší důchod, než měli.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Řada lidí může mít za to, že jakmile splní podmínky pro získání důchodu, měli by jej automaticky dostat. To však není tak úplně pravda. Jak totiž nedávno informovaly Události247, Češi si musí s předstihem o penzi zažádat. Ani pak ale nemají vyhráno. Může se totiž stát, že důchodcům od státu přijde méně peněz, než na kolik mají nárok. V takovou chvíli je jedinou možností, aby se lidé okamžitě ozvali. Následně by jim měl stát vše proplatit zpětně.

Na Slovensku přišlo méně peněz desítkám tisíc důchodců

Problém nastal v důsledku administrativní chyby státních úřadů, píše web PlusJedenDeň. Konkrétně se jednalo o chybné vyplácení rodičovských bonusů, které Slováci dostávají za své pracující děti. Celkem má být takto postiženo asi 37 tisíc seniorů, což skutečně není malé číslo. Zejména v dnešní době vysokého zdražování tento deficit dost možná řada z nich pocítí. Úřady navíc mají na vyřízení stížností 60 dní, takže mnozí lidé si na své peníze mohou ještě pěkně dlouho počkat.

Pokud úřadům neoznámíte do konce měsíce jednu věc, přijdete o důchod

Jedním z postižených Slováků je František Jedinák, který dostal příspěvek pouze za jedno ze svých dětí. „V tom rozhodnutí ze dvou synů, které máme, byl uveden jen jeden z nich. Usuzovali jsme, že mohou přijít dvě rozhodnutí, jedno o jednom synovi, druhé o druhém synovi, ale nějak nechodí,“ uvedl pro web RTVS. Kromě desetitisíců Slováků pak problém zasáhl také Čechy pobírající důchod na Slovensku.

Problémy s vyplácením řešili v minulosti i lidé v Česku

Potíže nastaly na začátku letošního roku, kdy začal platit nový příspěvek za vychované děti, takzvané výchovné. Částku 500 korun za každého potomka měli mnozí senioři začít dostávat automaticky, to se však zprvu nedělo, připomíná web ČT24. Problém se tehdy týkal více než 40 tisíc žen starších 65 let, především těch, které z invalidního důchodu přešly do starobního.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Problém s vyplácením penzí řešili v minulosti i čeští senioři

Letos na jaře pak měla Česká správa sociálního zabezpečení, která důchody vyplácí problém se zpožděným vyřizováním žádostí o starobní důchod. Kvůli tomu tak mnozí senioři, kteří již přestali pracovat, několik měsíců nedostali své penze. Důvodem bylo podle vedení úřadu především zahlcení mimořádně vysokým počtem žádostí, z nichž třetinu tvořily žádosti o předčasný odchod do penze, upozorňuje web Seznam Zprávy.  

Stalo se vám nebo někomu z vašeho okolí, že měl problémy s chybně vyplácenou penzí? Podělte se s námi o své zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články