České domácnosti v roce 2024 přijdou hromadně o 34 600 Kč. Dotkne se to velké spousty lidí. Vezme stát peníze i vám?

V rámci konsolidačního balíčku, který minulý rok představila vláda, si spousta Čechů v letošním roce o dost pohorší.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Jak jsme na Událostech247 psali nedávno, téměř milionu lidí, kteří si své peníze spoří v penzijních fondech, hrozí, že od července 2024 přijdou o státní příspěvek. Důvodem jsou změny ve vyplácení této podpory. Zatím mají dotaci všichni, kteří si spoří nejméně 300 korun měsíčně. Od července budou muset posílat do fondů nejméně 500 korun. 

Vysoké daně se stávají realitou

Od ledna 2024 si také o dost víc peněz připlatí také OSVČ. Konkrétně se minimální záloha na sociální pojištění pro hlavní činnost OSVČ zvyšuje z 2 944 korun na 3 852 korun měsíčně, jak jsme upozornili na Událostech247. Minimální záloha na zdravotní pojištění pak vzroste o 246 korun na 2968 korun měsíčně. Celkem si tak lidé, kteří platí minimální zálohy připlatí ročně 13 848 korun, což do jejich rozpočtů už výrazně zasáhne. V Česku je přes milion živnostníků.

Miliony Čechů přijdou v roce 2024 o 13 848 Kč. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic. Víme, zda o peníze přijdete i vy

Stát nešetří ani rodiny s malými dětmi. Zrušil totiž takzvané školkovné, které platilo šest let. Rodiče tak tuto slevu mohli ve svém daňovém přiznání za rok 2023 uplatnit naposledy, jak připomíná web Bussines Info. Školkovné se týkalo rodičů, kteří platí předškolní docházku svých dětí do mateřských škol nebo dětských skupin. Tyto peníze sice zaplatili, ovšem reálně jim je účetní zahrnula do daňového přiznání, takže o to méně pak zaplatili na daních.

Na děti už peníze nedostanete

V roce 2023 činilo školkovné maximálně 17 300 korun na každé dítě. V daňovém přiznání za rok 2023, které se podává letos, tak může rodina se dvěma dětmi ve školce mít roční daň z příjmu nižší až o 34 600 korun, připomíná web iDnes. Tomu je však už konec. Za rok 2024 už toto finanční přilepšení za děti, které chodí školky, rodiny od státu nedostanou, protože tato sleva byla zrušena. Pro rok 2024 už nelze uplatnit ani slevu na studenta, která činila 4 020 korun.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Školkovné se v roce 2024 ruší. O peníze přijdou spousty lidí

Pro nás je to docela velká částka, je pravda, že nám to předtím ani nedošlo, když jsme tuto slevu měli. Stát se lidi snaží opravdu vyždímat, co to jde,“ řekla Událostem247 paní Kateřina z Olomouce. Rušení daňových slev na studenta a školkovné i omezení daňové slevy na manželku či manžela samozřejmě pocítí více rodiny s průměrnými příjmy než rodiny s nadprůměrnými příjmy. Vyrovnat tento finanční propad zvýšením ročního příjmu bude pro hodně domácností složité a jejich životní úroveň tedy poklesne, dodává web.

Dotkne se vás zrušení školkovného? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články