Miliony Čechů přijdou v roce 2024 o 13 848 Kč. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic. Víme, zda o peníze přijdete i vy

Mnoho Čechů se od letoška musí kvůli vládním změnám vypořádávat s výrazně vyššími výdaji, které musí každý měsíc platit. Týká se to i vás?

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Začátek roku bývá vždy plný novinek a změn. Jinak tomu není ani letos. Od ledna začalo platit hned několik změn, z nichž mnohé budou stát Čechy nemalé peníze navíc. Události247 již dříve informovaly například o růstu výše některých pokut za dopravní přestupky či zvýšení DPH na vodné a stočné. To vše ovlivní miliony Čechů, kteří kvůli tomu v roce 2024 přijdou o nemálo peněz. A co víc, není to zdaleka jediná změna, se kterou se mnozí lidé budou muset vypořádat.

Živnostníci spláčou nad výdělkem

Pravidelné navyšování odvodů pro živnostníky, tedy OSVČ nastává každý rok. Letos však kromě pravidelného růstu záloh podle zvyšující se průměrné mzdy do vývoje zasáhl také další faktor. Jak píše web Podnikatel, vláda schválila růst minimálního vyměřovacího základu důchodového pojištění OSVČ. Ten se letos a další 2 roky má každoročně zvednout o 5 procentních bodů. Ačkoli se to může zdát málo, v konečném důsledku to jsou velké peníze. Bohužel, lidé s tím nic neudělají, neboť stát už o všem rozhodl.

Za vodu se v roce 2024 nedoplatíme. Nevěříte? Přinášíme vám přehled cen, ze kterých vám vylezou oči z důlků

Jak informuje web Finance, od ledna 2024 si OSVČ připlatí skutečně výrazně. Konkrétně se minimální záloha na sociální pojištění pro hlavní činnost OSVČ zvýší z 2 944 korun na 3 852 korun měsíčně. Minimální záloha na zdravotní pojištění pak vzroste o 246 korun na 2968 korun měsíčně. Celkem si tak lidé, kteří platí minimální zálohy připlatí ročně 13 848 korun.

Někteří si připlatí ještě větší peníze

Tato změna postihne skutečně velkou část Čechů. Jak na konci loňského roku informoval web Podnikatel, v Česku je přes milion živnostníků. A jim všem se odvody dramaticky zvednou. Kromě výše popsaného scénáře pro ty, kteří platí minimální zálohy pak některé postihne ještě větší navýšení.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Podnikatele v Česku bude od letoška jejich povolání stát výrazně vyšší náklady

Například ti, kteří platí paušální daň v prvním, nejnižším pásmu od letoška platí 7498 korun namísto loňských 6208 korun, uvádí dále web Finance. A ještě větší peníze bude podnikatelská činnost stát ty, kteří mají vyšší výdělky. Ve druhém pásmu vzroste paušální daň na 16 745 korun, ve třetím pak dokonce na 27 139 korun.

Co si o růstu odvodů pro OSVČ myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články